Jeden den v OSN

osn

„Vaše prázdná slova mi ukradla sny a dětství. Lidé trpí. Lidé umírají. Celé ekosystémy se hroutí. Jsme na počátku hromadného vymírání. A jediné, o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném ekonomickém růstu…. Zrazujete nás, ale mladí lidé začínají chápat vaši zradu…. Tady končí naše tolerance. Svět se probouzí a změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne.“

Prostá, ale ostrá slova tváří v tvář vmetla světovým státníkům na klimatickém summitu OSN 24. září v New Yorku šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Mnozí jí tleskají, jiní nadávají. K těm druhým se zařadili i Donald Trump, Angela Merkelová, Emmanuel Macron a pár dní po nich i český premiér Babiš. Jedni poukazují na nevyzrálost mladičké autistky, druzí se ptají, kdo stojí v pozadí za ní.

Všichni ovšem jako by zapomněli, že její projev nebyl žádnou novinkou. Již na klimatickém summitu v Riu roku 1992 hovořila podobně tehdy dvanáctiletá Kanaďanka z Vancouveru. Politici i veřejnost ji před 27 lety ignorovali. Extrémní horka, devastující sucha, ničivé povodně, rozsáhlé tání ledovců, vymírání živočichů i rostlin a podobné jevy se od té doby výrazně urychlily a zesílily. Svědčí o jediném. Situace je vážná, ale za kapitalismu se nedá najít její řešení.

Ilja Jihlavský

27. 9. 2019

Dialog*otázky*odpovědi č. 347, září-říjen 2019