Jeden den v CK Thomas Cook

cook

Cestovní kancelář Thomas Cook byla nejstarší na světě a do minulého týdne také druhá největší. Roku 1845 ji založil Angličan toho jména, který organizoval výlety z Leicesteru do blízkého okolí. V současnosti šlo o koncern světových cestovních kanceláří zastřešených značkou Thomas Cook Group. Jeho služeb užívalo na 20 milionů klientů ročně a celkový obrat činil téměř 9 miliard liber. 23. 9. společnost zaměstnávající ve světě 22 tisíc zaměstnanců vyhlásila bankrot. Právě s ní bylo na dovolené v zahraničí kolem 600 tisíc lidí.

Firma vstoupila do likvidace, protože si nedokázala zajistit dodatečné peníze, jak požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla. Televizní reportáže ukazovaly příběhy lidí držených v hotelích mnoha zemí jako rukojmí nebo z nich naopak vyhazovaných na ulici. Jejich majitelé či provozovatelé po hostech požadovaly úhradu plateb CK. Co ovšem reportáže neukázaly, bylo pozadí krachu. Odhaluje, jak funguje „obyčejný“ kapitalismus.

Britský list Daily Telegraph uvedl, že i přes dlouhodobé finanční problémy společnosti její čelní manažeři za posledních 5 let na bonusech získali v přepočtu přes 590 milionů korun. Láhve šampaňského bouchaly ve fondech, které na bankrot této CK spekulovaly prostřednictvím investic do tzv. swapů úvěrového selhání. Přijdou si v přepočtu na 6 miliard Kč.

Ilja Jihlavský

27. 9. 2019

Dialog*otázky*odpovědi č. 347, září-říjen 2019