Jeden den na radnici Prahy 6

konev

Pro návštěvu této instituce jsem vybral 12. září, kdy zastupitelé jednali o přemístění pomníku sovětského maršála Koněva. Po šestihodinové debatě 33 zastupitelů z celkových 45 odhlasovalo přemístění sochy z náměstí v Bubenči. Třicet let po převratu nemají antikomunisté jinou příležitost, jak přiživovat v lidech své nenávistné názory?

Připomeňme, že do diskuse se sice mohli zapojit v rámci interpelací i občané Prahy 6, ale pseudodemokratům usnadnila jejich „práci“ neexistence zastupitelů za KSČM. Je to první volební období od roku 1990, kdy KSČM v místních volbách v tomto pražském obvodu propadla.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář završil mnoholeté úsilí slovy: „Ta socha pořád budí vášně. Utvrzuje mě to v tom, že tady opravdu nemá co dělat.“. Od představitele TOP 09 bych ani jiný názor nečekal. Kdo mě ovšem překvapil, byl místopředseda polistopadové československé vlády a bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský. 26. 9. Právu řekl, že je proti přemístění pražské sochy maršála Koněva, ale pokud by k tomu došlo, mohla by být umístěna v srdci Slovenského národního povstání v Banské Bystrici nebo přímo na Dukle. Čarnogurský prohlásil: „Historicky je to, mírně řečeno, nevděčné. Vždyť Koněv opravdu velel operaci za osvobození Prahy a velel také karpatsko-dukelské operaci na pomoc Slovenskému národnímu povstání.“

Ilja Jihlavský

27. 9. 2019

Dialog*otázky*odpovědi č. 347, září-říjen 2019