Zachrání „služebníci lidu” Ukrajinu?

ukrajina_zelenskyj

Když Volodymyr Zelenskyj vyhrál s obrovskou převahou dubnové prezidentské volby na Ukrajině, přičítalo se to jednak jeho popularitě herce a komika, jehož proslavil televizní seriál „Sluha lidu”, v němž hrál středoškolského učitele, který je neočekávaně zvolen prezidentem po natočení videa kritizujícího rozbujelou korupci vládnoucí elity, jednak neoblibě jeho předchůdce „čokoládového magnáta” Porošenka, jehož do čela země vynesl Majdan a za něhož dostala Ukrajina smutný primát nejchudší země Evropy. Rozpakům komentátorů nahrávala i skutečnost, že Zelenskyj oznámil kandidaturu na Silvestra. V červencových parlamentních volbách s obdobnou převahou zvítězila letos prezidentem založená strana pojmenovaná po úspěšném seriálu a získala ve sněmovně absolutní většinu. Poprvé za téměř tři desetiletí „nezávislé” Ukrajiny ovládne ukrajinský parlament jediná politická formace.

Strany Petra Porošenka i Julije Tymošenkové prolezly s odřenýma ušima s marginálním počtem křesel, mezi naprostými propadlíky se ocitla i pilotka Savčenková známá díky mediálním kampaním při jejích hladovkách v ruském i ukrajinském vězení, když ve svém „přifrontovém” obvodu získala celých 8 hlasů. Drtivá většina nově zvolených poslanců nemá žádné politické zkušenosti. Pár dní po volbách je vedení strany sezvalo do luxusního hotelu v západoukrajinské obci Truskavec k rychlokurzu, aby získali alespoň základní informace o fungování ukrajinského politického systému a práci ve sněmovně.

Ukrajinský novinář Maxim Eristavi v rozhovoru pro Seznam bloger připomněl, že zatím příliš nevíme, jakým je vlastně Zelenskyj politikem, natož jaká bude jeho nová strana. Tereza Spencerová v rozhovoru pro Parlamentní listy 25. 7. uvedla: „Možná lze opravdu mluvit o tom, že voliči na Ukrajině porazili už druhou barevnou revoluci. Na druhou stranu pořád platí, že politickou situaci na Ukrajině dál diktují a kontrolují Spojené státy, takže budoucí vývoj bude záviset na tom, jaké povely přijdou z Washingtonu.”

Ilja Jihlavský

30. 7. 2019

Dialog * otázky * odpovědi č. 346, červenec-srpen 2019