Další kolo frašky zvané „britská demokracie”

britanie

Ohromujícím počtem dvou desetin procenta voličů byl zvolen premiérem Spojeného království Boris Johnson, a to většinou ze 160 tisíc členů vládnoucí Konzervativní strany. Po opakovaných porážkách Mayové v Dolní sněmovně a nepřijetí jí vyjednané dohody s EU většina britských poslanců tvrdošíjně odmítá předčasné volby a upřednostnila tento vskutku „demokratický” postup.

Z průzkumu veřejného mínění krátce po nástupu nového premiéra do funkce vyplývá, že 47 % Britů je „zklamáno” či „zděšeno”. 70 % britských občanů soudí, že pro Johnsona je daleko důležitější jeho osobní kariéra než britský národní zájem. Mnoho britských voličů má pochybnosti, zda je vůbec kompetentní, a 59 % Britů uvedlo, že by si od něho nekoupili ani ojetý automobil. O to větší sympatie nový britský premiér získal u amerického prezidenta.

I někteří konzervativní poslanci byli překvapeni, jak brutálně Boris Johnson po převzetí funkce premiéra vyhodil většinu členů vlády. Ta se nyní skládá takřka výhradně z aktivistů brexitové kampaně před referendem v roce 2016. List Guardian vyšel s titulkem „Krutý Johnson se mstí”. Daniel Veselý v Britských listech 25. 7. uvedl: „Britským premiérem se stal trumpovský klon. Johnson je sice děsivým politickým zjevem, jenže na rozdíl od Corbyna jde na ruku finančnímu a energetickému průmyslu a vystupuje proti odborům. Mocní a bohatí mohou tedy dál klidně spát.”

Ondřej Houska v Hospodářských novinách tentýž den pod titulkem „Nový britský premiér Johnson stojí a padá s brexitem” mj. píše: „Johnson zopakoval svůj slib, že Británie vystoupí z EU 31. října »děj se co děj«. Část Johnsonovy Konzervativní strany ale brexit bez dohody riskovat nechce. Není tak jasné, jestli se premiérovi jeho záměry podaří prosadit. Podle pozorovatelů je nyní země v nejhlubší politické krizi od druhé světové války.”

Včerejší Johnsonova cesta do Skotska naznačuje další prohlubování této krize. Setkal se tam se skotskou první ministryní Sturgeonovou a šéfkou skotských konzervativců Davidsonovou, které odmítají brexit bez dohody. „Skotský lid nehlasoval pro vládu toryů, nehlasoval pro nového premiéra, nehlasoval pro brexit a zcela jistě nehlasoval pro katastrofický brexit bez dohody, který nyní plánuje Boris Johnson,” řekla Nicola Sturgeonová a v souvislosti s možností neřízeného odchodu z EU stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska. Místní server Edinburgh News informoval o davu asi dvou set protestujících Skotů, kvůli kterým Johnson, řadu let známý antiskotskými výroky, „vyklouzl” z rezidence skotské první ministryně zadním vchodem.

Týdeník Euro 22. 7. předpověděl: „Kombinace Borise Johnsona v čele vlády, brexit a skotský nacionalismus mohou vést k tomu, že bude prostořeký politik posledním premiérem Velké Británie.”

 

Ilja Jihlavský

30. 7. 2019

Dialog * otázky * odpovědi č. 346, červenec-srpen 2019