Delegace Společnosti Pektusan navštívila KLDR,1. místopředseda převzal vyznamenání

kldr_2019_01

Delegace Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan a České skupiny pro studium a uskutečnění myšlenky čučche z České a Slovenské republiky, vedená 1. místopředsedou Lukášem Vrobelem, navštívila ve dnech 12. – 18. dubna čučche 108 (2019) na pozvání Korejského svazu společenských vědců Korejskou lidově demokratickou republiku, aby se zúčastnila mezinárodní konference a oslav národního svátku Dne slunce u příležitosti 107. výročí narození prezidenta Kim Ir Sena.

K cestě z Pekingu do Pchjongjangu a zpět využila delegace vzorných služeb aerolinií Korjo hanggong (Air Koryo). Po přivítání na pchjongjangském letišti 12. dubna odpoledne byli delegáti ubytováni v hotelu Korjo, honosné stavbě u hlavního nádraží, patřící k dominantám města.

Program byl zahájen 13. dubna návštěvou Muzea korejské revoluce na vrchu Mansude v centru Pchjongjangu. Muzeum, otevřené v roce 1948, má více než 100 expozic a jeho úplná prohlídka by zabrala více než týden. Delegáti studijních skupin myšlenky čučche nyní navštívili expozici o období náročného pochodu, spadajícího přibližně do let 1994–2000. V této době čelila socialistická Korea zostřeným sankcím a hrozbám, byla opuštěna řadou někdejších spojenců, a navíc stižena závažnou nepřízní počasí. Kombinace těchto faktorů vedla k mimořádně náročnému období nedostatku. Frakcionáři žádali orientaci na zahraniční investice a turistický ruch, ale zásluhou předsedy Kim Čong Ila zvítězila soběstačnost. Současně byla díky politice songun (armáda na prvním místě) zásadně posílena obranyschopnost.

kldr_2019_02

Po návštěvě expozice se delegáti poklonili před bronzovými sochami Kim Ir Sena a Kim Čong Ila, jež jsou součástí památníku na vrchu Mansude před Muzeem korejské revoluce. Sochy jsou doplněny dvěma mohutnými sousošími seskupenými kolem rudých praporů. Jedno z nich znázorňuje boj za osvobození od japonské okupace, druhé budování a obranu socialismu. K památníku neustále proudí zástupy lidí. Mezi nimi je velký počet novomanželů s rodinami a svatebními hosty, ženy v nádherných mohutných pestrobarevných šatech čoson-ot. (Manželství má v KLDR velký význam, ve věku od třicátníků výše žijí v manželství téměř všichni občané a rozvodů je naprosto nepatrné množství.)

Odpoledne bylo věnováno návštěvě Muzea Vítězné vlastenecké osvobozenecké války (1950–1953). Na nádvoří muzea si návštěvníci prohlédli působivá sousoší, znázorňující obranu vlasti, a také stroje a munici obránců i nepřítele. Uvnitř zaujala především nadživotní barevná socha Kim Ir Sena v maršálské uniformě, připomínající vítězství ve válce. Hluboký dojem nechává také dioráma poražených agresorů a osvětlené a ozvučené dioráma s otočným hledištěm, znázorňující válku od napadení nepřítelem až po jeho porážku.

Součástí muzea je i špionážní loď USA „Pueblo“, zadržená ve vodách KLDR v roce 1968 a od té doby kotvící na řece Potchong (Potchonggang). Zadržená posádka byla propuštěna po podepsání omluvy.

Zbytek dne 12. dubna byl pro delegáty přátelství vyhrazen nákupu na výstavišti Wolhjang u Vítězného oblouku. Čechům a Slovákům zde může být nápomocna česky plynně hovořící prodavačka Ri Il Sim.

13. dubna navštívili delegáti přátelství 21. výstavu kimirsenií (kimilsonghwa) na Výstavišti kimirsenií a kimčongilií. Mnoho civilních i vojenských jednotek i zahraničních diplomatických misí a mezinárodních organizací v KLDR pěstuje a vystavuje růžově kvetoucí orchideje kimirsenie a soutěží o nejkrásnější výstavku. V té jsou květiny doplněny modely významných pamětihodností nebo současného budování.

Zvýšení povědomí o dnešním rozvoji posloužila návštěva kosmetické továrny Unhasu. Dělnice pracují v moderním, vzorně upraveném a naprosto čistém prostředí. Nechybí výzdoba povzbuzující zvyšování a zlepšování výroby, ale také obranu vlasti. V podnikové prodejně je k zakoupení obrovské množství pestrobarevně zabalených a lákavě vyhlížejících výrobků. Na glóbu jsou znázorněny země, kam je tato slavná značka korejské kosmetiky vyvážena, mezi nimi například Čína, Rusko a Austrálie.

Součástí programu 13. dubna byla jízda pchjongjangským metrem z konečné stanice Puhung (Rozkvět) do stanice Ponghwa (Pochodeň). Metro bylo otevřeno v roce 1973 a je tvořeno dvěma trasami. Známé je svou honosnou výzdobou v duchu socialistického realismu. Delegace přátelství se svezly moderní soupravou korejské výroby. LCD monitory v soupravě informují cestující nejen o trase, ale také o čase, rychlosti, teplotě a dokonce vlhkosti. Provoz metra je zajištěn v krátkých intervalech, používá ho velké množství cestujících a ceny jízdného jsou tak nízké, že je téměř zdarma. (To platí i pro povrchovou městskou hromadnou dopravu.) Ve stanicích hraje revoluční hudba a je zde vystaven denní tisk.

14. dubna se uskutečnila konference o myšlence čučche v Lidovém paláci kulturyza účasti studijních skupin z Bangladéše, Bulharska, České republiky, Etiopie, Guiney, Indie, Japonska, Mongolska, Nepálu, Rakouska, Ruska, Spojeného království, Srí Lanky, Švédska, Thajska, Ugandy a Ukrajiny a Mezinárodního institutu myšlenky čučche z Japonska a Korejského svazu společenských vědců z KLDR.

Řečníci vyzvedli ve svých projevech šťastný a nezávislý život lidu socialistické Koreje, která se z utlačované země stala mocnou socialistickou zemí, nezávislým státem důstojného lidu. Pracujícím jsou poskytovány bezplatně byty, vzdělávání i zdravotnictví. Síla korejského socialismu tkví v jednomyslné jednotě, což je nejmocnější zbraň, nesrovnatelná s ničím na světě. Třem zahraničním účastníkům konference byl udělen čestný titul doktora společensko-politických věd.

Sedm zahraničních účastníků převzalo odpoledne v paláci Nejvyššího lidového shromáždění Řád přátelství I. a II. stupně za práci pro rozvoj vztahů přátelství a spolupráce s KLDR. Řád přátelství I. stupně byl udělen čtyřem osobnostem z Mongolska, Rakouska, Ruska a Thajska, Řád přátelství II. stupně třem dalším, mezi nimi 1. místopředsedovi Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan a České skupiny pro studium a uskutečnění myšlenky čučche Lukáši Vrobelovi.

Večer 14. dubna se konala recepce v Hotelu Korjo k oslavě Dne slunce za účasti Kim Ki Nama, poradce Ústředního výboru Korejské strany práce a poslance Nejvyššího lidového shromáždění, blízkého spolupracovníka všech tří nejvyšších představitelů Koreje. Osobně obešel desítky přítomných zahraničních hostů, aby se s každým pozdravil.

Recepce se účastnil také zástupce generálního tajemníka Mezinárodního institutu myšlenky čučche profesor doktor Harish Gupta, 1. místopředsedkyně Korejského svazu společenských vědců a předsedkyně Akademie společenských věd Ri Hje Džong, místopředseda Korejského svazu společenských vědců a náměstek ministra zahraničních věcí KLDR Ri Kil Song a další funkcionáři obou organizací, mezi nimi profesorka společenských věd Mun Čong Suk.

 

kldr_2019_03

Den slunce, 15. dubna, největší národní svátek Koreje, ráno uctili členové studijních skupin památku zesnulých nejvyšších představitelů v Paláci slunce Kumsusan, bývalém prezidentském paláci, kde jsou uchována jejich těla v životní podobě. Do paláce proudily davy slavnostně oblečených lidí, užívajících si slunečného dne v jeho nádherných zahradách.

Proudem návštěvníků přetéká v Den slunce také rodiště prezidenta v Mangjongde na okraji Pchjongjangu. Rodný dům je obklopen nádhernou přírodou. Nedaleko rodného domu stojí řady malých rodinných domků v tradičním korejském stylu, centrum dnešního Mangjongde je však tvořeno obrovským panelovým sídlištěm z 80. let až s třicetipatrovými bloky domů. I přes odstup času působí sídliště velmi svěžím a upraveným dojmem. Ozdobou moderního Mangjongde je monumentální Palác školáků z roku 1989. Na udržování vysokého uvědomění je kladen důraz v celém městě. Členky Socialistického svazu žen se ráno před nástupem do zaměstnání shromažďují v jednotných oděvech u stanic metra a na dalších rušných místech, zpívají revoluční písně, mávají rudými prapory a bijí na bubny. Různé skupiny mají různé barvy jednotných oděvů.

Při cestě z Mangjongde se část delegátů přátelství zastavila u Paláce tchekwondo, světoznámého korejského bojového sportu (anglickou transkripcí taekwon-do). Palác je jedním z mnoha sportovních zařízení hlavního města, ukazující důraz celé země na fyzickou zdatnost svých občanů. V letošním školním roce byla zavedena povinná výuka tchekwonda na základních a středních školách.

Úterý 16. dubna bylo v Koreji druhým volným dnem po státním svátku Dne slunce. Dopolední program zaplnily sportovní hry zahraničních příznivců na golfovém hřišti u hotelu Sosan, do nichž byli zapojeni i korejští průvodci a pracovníci Korejského svazu společenských věd. Pořadatelé projevili velký důvtip a smysl pro humor vymyšlením netradičních zábavných soutěžních disciplín. Výsledky červeného družstva „Solidarita“ a žlutého družstva „Přátelství“ byly 50:50. Po soutěžích následoval slavnostní oběd s kulturním programem v restauraci u golfového hřiště. Účastníci z různých zemí zazpívali s doprovodem korejských hudebnic písně ze svých zemí i z Koreje, nechyběla ukázka recitace a tance. Své vystoupení si připravili i korejští průvodci a průvodkyně. Korejské umělkyně předvedly zpěv, tanec s vějíři a hru na harmoniku a tradiční korejský strunný nástroj kajagum.

Působivým zážitkem byla návštěvě Věže čučche, 170 metrů vysoké dominanty města na břehu řeky Tedong (Tedonggang), s 30 metrů vysokou pochodní na vrcholu, za tmy rudě světélkující. Z ochozu ve výšce 140 metrů je nádherný výhled téměř na celé město a okolí. Názorně je odtud vidět vyspělost Pchjongjangu jako moderního třímilionového velkoměsta, architektonicky hodnotného, příkladně udržovaného a neustále se rozvíjejícího. Všude po městě vidíme růst nových výškových budov, v nichž většina prostoru je tvořena byty. Starší panelové domy procházejí obnovou, některé jsou v rámci rekonstrukce zvyšovány. Nejstarší poválečná zástavba je postupně demolována a nahrazována novostavbami. Ani opuštěné bloky budov čekající na demolici nenesou žádné stopy vandalismu, což je v jiných zemích nemyslitelné. Fasády domů jsou natřeny rozmanitými barvami, pravidelně obnovovanými. Některé objekty čekající na obnovu pochopitelně nesou známky sešlosti věkem, to je však běžné ve všech zemích a jen v případě KLDR to pomlouvači spojují s jejím společenským zřízením. Nikde nejsou k vidění žádné chudinské čtvrti či slumy.

 

kldr_2019_04

 

V blízkosti Věže čučche zaujmou návštěvníky mohutná kamenná sousoší znázorňující budování socialismu, před věží na nábřeží řeky Tedong pak stojí jeden z nejznámějších symbolů země, bronzové sousoší dělníka, družstevnice a intelektuála, třímajících v rukou kladivo, srp a štětec, jejichž překřížení vytváří znak Korejské strany práce.

Druhý den oslav Dne slunce doplnila návštěva Vítězného oblouku, stojícího pod vrchem Moranbong v blízkosti Kim Ir Senova stadionu. Z ochozu je krásný výhled na město včetně nedávno modernizovaného stadionu a monumentální mozaiky, znázorňující první projev nejvyššího velitele po osvobození města od japonských fašistických okupantů v srpnu 1945, přednesený právě na tomto místě. Do zábavního parku Moranbong proudily zástupy lidí užít si národní svátek.

Pěkně je odtud vidět také intenzivní trolejbusová doprava, v posledních letech výrazně obnovená dodávkami nových trolejbusů Čchollima z Pchjongjangského trolejbusového závodu. S velkou péčí je stále v běžném provozu udržováno několik vozidel Čchollima z 60. let, které konstrukčně vycházejí z československých autobusů Škoda 706 RTO. Čeští a slovenští návštěvníci Pchjongjangu si jistě povšimnou i několika dalších typů trolejbusů a autobusů, vyrobených v Československu nebo v KLDR dle československé předlohy. Většina jich však už byla vyřazena. Oproti tomu československé tramvaje zajišťují dosud téměř veškerý provoz v Pchjongjangu, nicméně v duchu posilování soběstačnosti už byly zprovozněny první nové korejské tramvaje.

Povědomí o dějinách a kultuře Koreje zvýšila také návštěva Muzea korejských známek. Expozice pojednává o historii poštovnictví v Koreji od nejstarších časů až po současnost a nabízí k prodeji velké množství známek a pohlednic. Počátkem letošního roku byla dokončena rekonstrukce, při které muzeum dostalo novou fasádu, připomínající poštovní známku.

17. duben patřil návštěvě Výstaviště mezinárodního přátelstvív přírodní rezervaci Mjohjangsan(hora Mjohjang) v provincii Severní Pchjongan, 140 km severně od Pchjongjangu. Korejský venkov je podobně upravený a dobře organizovaný jako velkoměsto. Družstevní rolníci kolektivně provádějí setbu a pečují o pole, zejména o jejich zavlažování. Korea se stejně jako velká část světa potýká s globálním oteplováním a suchem, věnuje proto značné úsilí zadržování vody v krajině. S velkým úsilím dlouhodobě pokračuje zalesňovací kampaň. Vidíme vzorně udržované ovocné sady, pasoucí se drůbež a dobytek. Zločinné sankce brání rozsáhlejšímu použití mechanizace, pro kterou není dostatek pohonných hmot a elektřiny. Zvláště patrné je to za současného sucha, kdy nelze naplno využít vodních elektráren. Hrdinný korejský lid je však odhodlán překonat veškeré obtíže, tak jako to dokázal i v minulosti.

Téměř nad každou vsí se tyčí obrovské agitační heslo. Hesla, obrazy, mozaiky a pomníky se nacházejí i v otevřené krajině. Na polích vlají rudé prapory. Velkolepě působí hesla vyrytá vysoko ve skalách.

 

kldr_2019_06

 

Z Pchjongjangu až do Hjangsanu vede velkoryse dimenzovaná dálnice, souběžná s elektrifikovanou železnicí. Asfalt vozovky je průběžně opravován, v poslední době vznikají i nová odpočívadla s prodejnami potravin a suvenýrů.

Výstaviště mezinárodního přátelství v Mjohjangsanu leží v údolí nedaleko štítu Pirobong (1910 m. n. m.), na jehož vrcholu ještě v polovině dubna leží sníh, zatímco v údolí dosahuje denní teplota 20°. Mohutná budova v tradičním korejském stylu, postavená ve 2. polovině 70. let, skrývá více než 100 expozic s dary nejvyšším představitelům Koreje. Nalezneme zde také jejich nadživotní voskové sochy.

Prohlídka všech expozic by zabrala několik dní, účastníci naší výpravy proto zhlédli jen malou část darů, mezi nimi několik z ČSSR a následnických států. Z balkónu budovy se přítomní potěšili nádherným výhledem do horského údolí. Poté se přesunuli autobusem na piknik v údolí říčky pod štítem Pirobong. Po cestě odtud si prohlédli areál středověkého buddhistického kláštera Pohjong, jehož většina byla zničena za Korejské války a po ní obnovena. KLDR zajišťuje svobodu náboženského vyznání, pokud není zneužíváno proti socialistickému státu. Velká část společnosti je ateistická, poučená zkušenostmi, že na nepřítele modlitby neplatí a lepší budoucnost si není možné vymodlit, ale jedině odpracovat a vybojovat. Dnes slouží klášter a okolí především rekreaci školáků z městských oblastí.

18. duben byl dnem odletu. Návštěvníci z bývalého Československa si cestou do Koreje a zpět při přestupu v Číně prohlédli centrum Pekingu.

Během pobytu v Koreji delegáti Společnosti Pektusan ocenili odhodlání korejského lidu, který staví na kolektivismu a žije šťastně a nezávisle.

 

kldr_2019_05

 

Společnost česko-korejského přátelství Pektusan,

http://www.kldr.info