Před prezidentskými volbami na Slovensku

slovensko_ssr

 

Po prvním kole voleb nového slovenského prezidenta je podle médií jasnou favoritkou na zvolení liberální kandidátka Zuzana Čaputová. Před začátkem kampaně byla rozvedená právnička Čaputová (45 let) známá jen na západním Slovensku jako aktivistka bojující proti skládce ve městě Pezinok. Tažení proti skládce, která podle odpůrců měla ve městě znečistit spodní vody, vyhrála po deseti letech sporů. Do politiky vstoupila až loni, kdy se stala místopředsedkyní strany „Progresívní Slovensko”, a to na jejím ustavujícím sjezdu.

„Progresívní Slovensko” je vnímáno jako opozice vůči dlouholeté vládě sociálně demokratického Smeru. Zakladatelem nové strany je přitom podnikatel Ivan Štefunko, jenž v mládí předsedal mládežnické organizaci postkomunistických socialistů „Mladá levice”. Jím iniciovaná strana je prezentována jako „prezidentská strana”, jenž má podporu dosavadního prezidenta Kisky, neformálně jako levé křídlo kiskovců. Jak píše Petr Sokol v Reflexu 26. 3., vše nasvědčuje tomu, že si Slováci vyberou „Kisku v sukních”.

Zuzana Čaputová se na předvolebních setkáních s občany opakovaně postavila za občanské hnutí „Za slušné Slovensko”, které organizovalo masová shromáždění po vraždě novináře Kuciaka a jeho snoubenky, a vyvolalo pád Ficovy vlády. Média Čaputovou označují za levicově liberální. Liberální názory neskrývá, a to včetně možnosti adopce dětí páry stejného pohlaví, byť země pod Tatrami dosud neumožňuje ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Jen nevím, co je na těchto názorech levicového. I na Slovensku by mohla mít levice pro pracující aktuálnější problémy.

Před týdnem internetová média odhalila skandál, který zatím masové sdělovací prostředky tutlají. Slovenský bloger Alfi upozornil na nesrovnalosti v životopise prezidentské kandidátky. Server Info.cz 22. 3. píše: „Čaputová má problém. Nejspíš porušila zákon a neměla se stát advokátkou.” Michal Půr v tomto článku přirovnává případ Čaputové ke kauze bývalé české několikadenní ministryně spravedlnosti Taťány Malé, která odstoupila po obvinění, že opisovala ve své diplomové práci a že praxi, která je nezbytným předpokladem pro složení advokátské zkoušky, „absolvovala” 300 km od domova.

Podle tohoto zdroje měla paní Čaputová v čase praxe založenou živnost s místem podnikání v Pezinku a zároveň prý podle veřejně dostupných dat vykonávala koncipientskou praxi v Bratislavě i 200 km vzdálené Banské Bystrici. Prezidentská kandidátka sice svou vinu popírá, nicméně činnost advokátky pozastavila a požádala o vyškrtnutí ze seznamu advokátů. V předvolební kampani se přesto dál často uvádí, že je advokátkou. Doufá, že tím oslní více voličů?

Volby mohou mít i soudní dohru. Třetí v pořadí prvního kola Štefan Harabin označil jeho průběh za zmanipulovaný a podal ústavní stížnost. Slovenský ústavní soud je ovšem v současnosti nefunkční, protože začátkem roku skončilo funkční období 9 z celkově 13 soudců a parlament dosud nové soudce nezvolil. Plénum ústavního soudu tak není usnášeníschopné.

Slováky čeká v sobotu volba ve stylu jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou. Oba kandidáti ve druhém kole jsou stoupenci EU s rádoby „levicovým” nátěrem. Termín uzávěrky nám neumožňuje čekat na výsledky, stejně jako na nadcházející volby na Ukrajině. Vrátíme se k nim příště.

 

Ilja Jihlavský

29. 3. 2019

Dialog č. 344, březen-duben 2019