Jednání nejvyšších představitelů KLDR a USA

kimcongun_trump

Ve vietnamském hlavním městě Hanoji začalo 27. února druhé setkání nejvyšších představitelů KLDR a USA. Soudruh Kim Čong Un a Donald Trump se sešli k rozhovoru mezi čtyřma očima a poté k společné večeři za účasti dalších činitelů. První den jednání přicházely optimistické zprávy. Svět obletěly fotografie obou státníků plné úsměvů, podávání rukou a dalších přátelských gest.

Oba státníci absolvovali jednání mezi čtyřma očima i následující den. Tisková agentura KLDR KCNA k rozhovorům uvedla: „Vedoucí představitelé obou zemí vysoce ocenili, že na historické cestě provádění společného prohlášení ze Singapuru bylo dosaženo pozoruhodného pokroku. Vedli konstruktivní a upřímnou výměnu názorů ohledně praktických otázek, které vznikly při otevírání nové éry zlepšování vztahů KLDR a USA. Rozhovory potvrdily společné chápání toho, že úsilí a iniciativní opatření přijatá oběma stranami ke zmírnění napětí, zachování míru na Korejském poloostrově a úplné denuklearizaci mají velký význam pro budování vzájemné důvěry a pro zásadní obrat v desítky let trvajících bilaterálních vztazích charakterizovaných nedůvěrou a nepřátelstvím.”

Zahraniční agentury tentýž den oznamovaly krach setkání. Summit skončil předčasně, neuskutečnil se plánovaný společný oběd a nebylo podepsáno žádné společné prohlášení. KLDR podle tiskových zpráv požadovala zrušení všech sankcí, což Donald Trump odmítl a opustil jednání. Na tiskové konferenci ovšem Trump uvedl: „Kim Čong Un je výraznou osobností a máme skvělé vztahy. Postoje obou stran jsou si bližší než před rokem.”

 

Ilja Jihlavský

29. 3. 2019

Dialog č. 344, březen-duben 2019