Agresivita imperialismu neměnným rysem

izrael

Americký prezident Trump podepsal 25. 3. v rozporu s dokumenty OSN deklaraci, která uznává svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. Podpisu se účastnil izraelský premiér Netanjahu, který byl právě na návštěvě v USA. Mnozí zahraniční pozorovatelé považovali Trumpovo rozhodnutí za dárek izraelskému premiérovi pro jeho nadcházející kampaň před tamějšími volbami.

Syrské Golany obsadil Izrael ve válce roku 1967 a v roce 1981 je anektoval. Rada bezpečnosti OSN Golany označuje jako okupované území. Trumpův krok v rozporu s mezinárodními dohodami odsoudila řada zemí, především Sýrie a Rusko, ale i Turecko. Nesouhlasí s ním také EU a její členské státy včetně ČR. Íránský ministr zahraničí prohlásil, že Trump rád rozdává, co mu nepatří.

Analytička Tereza Spencerová 26. 3. v Parlamentních listech napsala, že se Trump tímto krokem střelil do vlastní nohy. „Kauza Golany fakticky znehodnocuje veškeré americké (a potažmo obecně západní) námitky a sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu. Je pak vcelku úsměvné, když Trumpův ministr zahraničí Pompeo zkouší vyvracet námitky o dvojím metru podivným tvrzením, že na rozdíl od Krymu prý uznání Golanských výšin odpovídá realitě v terénu. Rusko Krym alespoň mělo do roku 1954, zatímco Izraeli Golanské výšiny nepatřily nikdy,” připomíná Spencerová.

O dva dny později stejná autorka poznamenala: „Do Venezuely přiletěla stovka ruských vojáků a USA funí vzteky, že se jim někdo vměšuje do jejich vměšování a navíc na ‘jejich’ západní polokouli.”

 

Ilja Jihlavský

29. 3. 2019

Dialog č. 344, březen-duben 2019