Změní „žluté vesty“ Francii?

zlute_vesty

 

Protesty tzv. žlutých vest víkend co víkend třetí měsíc po sobě otřásají Francií a oslabují vládu předloni zvoleného prezidenta Macrona. Vytrvalost zprvu zřejmě živelného hnutí svědčí o stupni nespokojenosti Francouzů se současnými poměry v kapitalistické Francii. Požadavky Žlutých vest zveřejněné 10. 12. 2018 napovídají o protikapitalistickém zaměření hnutí, a jelikož nebyly dosud v českém tisku zveřejněny, zaslouží si velkou pozornost:

Ekonomika/Práce

Ústavní strop na výši daní 25 %. Zvýšení důchodů a sociálního zabezpečení o 40 %. Zvýšení náboru zaměstnanců ve veřejném sektoru pro obnovení veřejných služeb. Masívní stavební projekty pro ubytování 5 milionů bezdomovců a vysoké pokuty pro starosty a prefekty, kteří nechávají lidi na ulici. Zrušení bank „příliš velkých, abychom je nechali padnout“, oddělení běžného bankovnictví od investičního. Zrušení dluhů vzniklých lichvářskými úroky.

Politika

Ústavní dodatky na ochranu zájmů lidí, včetně závazných referend. Zákaz podílů lobbistických skupin na politickém rozhodování. Frexit: opuštění EU pro získání naší ekonomické, finanční a politické suverenity. (Jinými slovy: respektování referenda z roku 2005, kdy Francie hlasovala proti Ústavní dohodě EU, která byla poté přejmenována na Lisabonskou smlouvu, a francouzský lid byl ignorován). Omezení daňových úniků ultra bohatých. Okamžité zastavení privatizace a znovuznárodnění veřejného majetku jako jsou silnice, letiště, železnice atd. Z ministerstva školství odstranit veškerou ideologii a ukončení destruktivních vzdělávacích technik. Zečtyřnásobit rozpočet pro ministerstva vnitra a spravedlnosti a stanovit časový limit na právní procedury. Učinit soudní systém přístupný všem. Zlomit monopol médií a ukončit jejich zasahování do politiky. Učinit média přístupná veřejnosti a zajistit pluralitu názorů. Ukončit redakční propagandu. Zajistit občanské svobody zahrnutím kompletního zákazu státního vměšování do ústavy v jeho rozhodováních o vzdělávání, zdravotnictví a rodině.

Zdraví, životní prostředí

Ukončit „plánované opotřebení“ – garance výrobců, že jejich výrobky vydrží 10 let, a že během této doby budou k dostání náhradní díly. Zákaz plastových lahví a dalších znečišťujících obalů. Oslabení velkých farmaceutických společností v jejich vlivu na zdraví obecně, a na nemocnice zvláště. Zákaz GMO (geneticky modifikovaných organismů), karcinogenních pesticidů, hormonů a monokultur. Obnova francouzského průmyslu a s ním spojené snížení dovozu a tím i znečištění.

Geopolitika

Ukončení francouzského zapojení v zahraničních agresívních válkách a odchod z NATO. Ukončení drancování a vměšování – politicky a vojensky – ve „Frankafrice“, díky čemuž je Afrika chudá. Okamžitě odvolat všechny francouzské vojáky. Založit vztahy s africkými státy na principu rovných s rovnými. Zabránit migračním vlnám, které nemohou být ubytovány ani integrovány kvůli civilizační krizi, které čelíme. Úzkostlivě respektovat mezinárodní právo a dohody, které jsme podepsali.“ (Zdroj: internet, Filip Vávra)

Manifest oceňuji zejména pro záměr opustit EU a NATO, ale nelze také nevidět iluzornost a idealismus některých bodů („odstranit veškerou ideologii“ ap.). Jsou zřejmě důsledkem živelnosti i názorové nesourodosti hnutí, jehož organizátoři vzešli z debatních skupin na sociálních sítích. Jsou mezi nimi údajně i mnozí bývalí voliči Macrona nespokojení s jeho politikou. Podle francouzských médií se mezi první organizátory hnutí žlutých vest prosadili řidič kamionů Éric Drouet a youtuber Maxime Nicolle. Fondation Jean-Jaures, expertní skupina spojená s francouzskou Socialistickou stranou o nich tvrdí, že jsou potajmu napojeni na francouzskou krajní pravici. Někteří z organizátorů také připravují vlastní kandidaturu do voleb do Evropského parlamentu. Jedno je jisté, zdaleka nejde jen o zvýšení cen pohonných hmot, jak se nám z počátku snažila namluvit oficiální (buržoazní) média.

 

 

Ilja Jihlavský, 30. 1. 2019

Dialog č. 343, leden-únor 2019