Vměšování imperialismu ve Venezuele

venezuela_psuv

 

23. ledna prohlásil na demonstraci Madurových odpůrců vůdce opozice Juan Guaidó sám sebe novým prezidentem Venezuely a ihned na mítinku složil prezidentskou přísahu. Tentýž den jej uznal americký prezident Trump. Rychlost, s níž se tak stalo, působí dojmem, že ještě před měsícem takřka neznámý 35letý inženýr jednal na objednávku. Guaidó stál od 5. ledna v čele Národního shromáždění, instituce, kterou Bolívarovská republika v roce 2016 zrušila a nahradila ji Ústavodárným shromážděním.

Donald Trump zablokoval zahraniční účty venezuelské vlády a vyhlásil sankce proti venezuelskému ropnému trhu, na druhé straně uvolnil část peněz pro samozvaného „prezidenta“. Na Trumpovu výzvu uznat novou hlavu Venezuely následovaly příklad USA Kanada a některé latinsko-americké státy. Zneužití Rady bezpečnosti OSN zabránil postoj Ruska a Číny.

Americký lingvista Noam Chomsky organizuje petici, ve které vyzývá Trumpovu administrativu, aby se přestala vměšovat do vnitropolitické situace ve Venezuele. „Akce Trumpovy administrativy a jejích spojenců na západní polokouli zcela jistě situaci ve Venezuele zhorší, což bude mít za následek zbytečné lidské utrpení, násilí a nestabilitu,“ uvádí petice, kterou podepsalo přes 70 odborníků na Latinskou Ameriku, politologů, historiků a aktivistů. Petice také upozorňuje, že venezuelská armáda má ve zbrani 235 tisíc vojáků a v zemi je 1,6 miliónu příslušníků milicí.

  Španělský premiér Sánchez jménem EU poslal Nicolasi Madurovi osmidenní ultimátum k vypsání „svobodných“ voleb, jinak také EU uzná nového prezidenta. Tento krok horlivě obhajoval i český ministr zahraničí Petříček.

Mimochodem, tentýž člen české vlády, kterou udržela při životě tolerance KSČM, navštívil Ukrajinu a při prohlídce Mariupolu haněl Rusko a vyzval je, aby dodržovalo minské dohody. Už však neřekl, že jejich naplňování brání Ukrajina odmítáním autonomie Donbasu. KSČM k zahraniční politice české vlády decentně mlčí.

Vraťme se však ještě na chvíli do Venezuely. Buržoazní média nás často v reportážích z této země zahlcují líčením kolapsu zásobování a nedostatku potravin. Vinu svádějí na „neúspěšný socialistický experiment“. Kdo pamatuje poválečná léta v Československu nebo je zná z vyprávění svých rodičů či prarodičů, ví, jaké těžkosti působili tehdy u nás tzv. keťasi. Poražená buržoazie vždy zneužívala tuto zbraň. Nelze zapomenout ani na Chile za vlády Lidové jednoty, kde také od moci odstavení kapitalisté uměle vytvářeli zásobovací chaos.

 

Ilja Jihlavský, 30. 1. 2019

Dialog č. 343, leden-únor 2019