Zločiny kapitalismu: Krvavá operace „Kondor“

chile

25. 11. 1975 pozval šéf chilské tajné policie DINA (jedné z opor Pinochetovy fašistické vojenské diktatury) Manuel Contreras své kolegy z latinsko-amerických zemí do Santiaga. Po minutě ticha za španělského diktátora Franca, který zemřel týden před tím, začaly rozhovory ukončené uzavřením dohody o operaci nazvané „Kondor“. Jejím cílem byla fyzická likvidace stoupenců marxismu v zemích Latinské Ameriky. Do operace se zapojily vojenské diktatury Chile, Argentiny, Brazílie, Uruguaye, Paraguaye a Bolívie, později spolupracovalo i Peru, Ecuador a některé středoamerické země.

Mezi praktikami zločinných „Kondorů“ proslulo mučení dětí před jejich rodiči, aby je agenti donutili vypovídat, a lety smrti, při nichž bylo na 4400 obětí shozeno z vrtulníků do oceánu. Důkazy o krvavém řádění dvounohých „Kondorů“ přinesly tzv. Archívy teroru – dokumenty nalezené v prosinci 1992 na předměstí paraguayského hlavního města Asunciónu. O čtyři roky později odtajnila vláda USA dokumenty CIA potvrzující, že představitelé USA o mučení a zabíjení na jihu kontinentu věděli a přinejmenším z počátku podporovali.

Bilance operace Kondor podle Archívů teroru: pohůnci pravicových diktatur zabili 50 tisíc lidí, dalších 30 tisíc nechali „zmizet“, na 400 tisíc lidí skončilo ve vězeních.

(Ij)