Ukrajina vyhlásila válečný stav

ukrajina

Ukrajinský režim vyhlásil 26. 11. po nedělním incidentu ruských a ukrajinských plavidel v Kerčském průlivu válečný stav. Postavení prezidenta Porošenka je ovšem natolik oslabené, že parlament schválil místo 60 dnů jen 30 dní a místo celé země jen platnost v 10 pobřežních a pohraničních oblastech. Zároveň přinutil Porošenka potvrdit březnový termín prezidentských voleb. Válečný stav umožňuje armádě podílet se na řízení státu, vyhlásit zákaz vycházení či konfiskovat majetek.

Europoslanec za ČSSD a prezidentem oprávněně odmítnutý kandidát na post ministra zahraničí Miroslav Poche v ČT včera večer tvrdil: „Členské státy NATO i EU jsou připraveny jednat velmi razantně. Zvažuje se zpřísnění sankcí a také se jasně postavit vojenskou a materiální pomocí za Ukrajinu.“

Americký list Washington Post byl naproti tomu nervózní z toho, že Donald Trump sice řekl, že „se mu situace nelíbí“, zdá se však, že ve věci nemíní hnout prstem. Německá kancléřka Merkelová v telefonátech s Porošenkem a posléze s Putinem vyzývala ke zdrženlivosti a deeskalaci napětí. Nabídla se jako zprostředkovatel.

Díru do protiruské verze konfliktu učinilo přiznání šéfa ukrajinské tajné služby, že na palubě jedné ze zadržených lodí se nacházeli její důstojníci. Proč? Ruské orgány opakovaně hovoří o pokusech Ukrajinců zničit nebo poškodit most na Krym přes Kerčský průliv. Stálý zástupce Ruska v Radě bezpečnosti OSN Poljanskij uvedl, že zadržená ukrajinská plavidla převážela radikály, kteří chtěli vyhodit most do povětří. Americká i ruská média zmiňují možnou souvislost incidentu s nastávajícím summitem nejvyšších představitelů G 20. Ruská pobřežní stráž kontroluje lodě proplouvající Kerčským průlivem od jara. Spustilo je zadržení ruské rybářské lodi Nord ukrajinskou pobřežní stráží v březnu.

 

Ilja Jihlavský

27. 11. 2018