KSČM posloužila Babišovi

kscm_logo_dlouhe

Páteční (23. 11.) fraška v Poslanecké sněmovně skončila podle očekávání. Opozice nesehnala 101 hlasů a nedokázala vyslovit nedůvěru vládě. Slovy serveru Ahaonline.cz: „8 hodin křiku! Ale Babiš pozice udržel“. Premiéra zachránili poslanci KSČM.

Paradoxní situace. Nevládní strana KSČM hlasovala pro vládu, kdežto poslanci koaliční vládní strany ČSSD opustili sál. Její předseda krátce před hlasováním požadoval Babišovo odstoupení a doporučil nahradit ho jiným členem ANO. Poté hovořil i o možnosti předčasných parlamentních voleb. Pár dní poté pro změnu tvrdil, že „atmosféra ve vládě není narušena“. ČSSD tak pokračuje v kursu bývalého předsedy Sobotky, která vedla loni k volebnímu debaklu.

Nekomunistická KSČM opětovně zradila své kořeny a tradice. Předseda Filip ve sněmovně prohlásil: „Nemám v úmyslu přispívat k destabilizaci této země“. Dovedete si představit, že by za první republiky usilovali poslanci KSČ o „stabilitu“ buržoazního státu?

Současná kampaň proti premiérovi byla načasována tak, aby bylo možné zneužít výročí 17. listopadu. Demonstrace pak pokračovaly, i když podle Radka Kubaly ze serveru DenikReferendum.cz „drsné prosby“ z Václavského náměstí Babiše nezastaví. Radek Kubala místo nich doporučuje občanskou neposlušnost, narušování Babišových projevů například zpěvem písně Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, ale také obsazení Lidového domu, úřadu vlády, sídel ANO, Agrofertu i KSČM. Zůstala by pak pravice „klidná síla“, za níž se vydává?

Perlí i pan prezident. Nevyčítám mu ovšem jeho postoj k Babišově vládě, ostatně vrána k vráně sedá, mnohem víc mne nadzvedly výroky Miloše Zemana při návštěvě Izraele. Mimo jiné podpořil přesun české ambasády do Jeruzaléma a řekl, že nevěří ve vznik palestinského státu, ale spíše ve variantu „jednoho státu pro dva národy“.

Pozadí aféry Babišova syna poodhalil v Parlamentních listech 14. 11. marketingový odborník Petr Viktorýn: „Reportáž Slonkové a Kubíka je podprahovou „reportáží o natáčení reportáže“, tedy více o akci a emocích než o faktech. Je to reportáž na objednávku. Slonková a Kubík šli za hranu etiky, protože věděli, že jim to projde. Byl-li ovšem materiál pořízen s cílem destabilizace vlády, nelze na Slonkovou a Kubíka pohlížet jako na reportéry, ale jsou to autentičtí agenturní zpravodajci. Ostatně Sabina Slonková se takto profiluje už od aféry Kavana a Srba.“

Jedním z plamenných pátečních řečníků byl i Karel Schwarzenberg. Jak upozornil Vladimír Tišer: „Kníže Schwarzenberg podnikal jako ministr vlády ČR po celou dobu ministrování se svou firmou ORLÍK NAD VLTAVOU s. r. o., kde drží 99,82% podíl. Kalousek této firmě převedl více jak 100 milionů Kč dotací ze státního rozpočtu ČR. Přes 70 milionů Kč Schwarzenberg obdržel za odbahnění písčitých rybníků Sobík, Silvestr a Zhoř, kde místo bahna těžil písek, který pak prodával. Pochopitelně, to všechno bylo a je (na rozdíl od kauzy Čapí hnízdo) naprosto v pořádku.“

 

 

Ilja Jihlavský

27. 11. 2018