K volbám v USA

usa

Ve včerejších volbách do Kongresu USA se podle prvních zpráv nezdařil záměr demokratů ovládnout Kongres a zahájit proti Trumpovi proces odvolání. Většinu ve Sněmovně reprezentantů sice demokraté získali, ale republikáni udrželi většinu v Senátu a dokonce tam zvýšili své zastoupení. Demokratická většina ve sněmovně sice ztíží Trumpovi vládnutí, ale ten může obcházet Kongres a vydávat dekrety. Ty mu ale mohou zase blokovat soudy, jak se již párkrát stalo.

Republikáni také utrpěli porážku ve volbách guvernérů, kteří se vybírali ve 36 státech a třech teritoriích. Prozatím ztratili sedm států. Ve chvíli, kdy uzavírám tento článek, nejsou ještě známé konečné výsledky. Sčítání je prý velmi pomalé.

V nočním zpravodajství (pro časový posun volby skončily v 7 ráno našeho času) jsem zaznamenal názor, že výsledek potvrzuje stále hlubší rozdělení americké společnosti. Je to prý vina Trumpa. Jako by jinak ve Státech neexistovaly sociální boje (dříve bych psal rovnou třídní boje, ale nechci se vystavit případnému postihu).

V závěru zpráva pro obdivovatele USA. O volby byl prý velký zájem a k urnám se dostavilo zhruba 45 % voličů! U nás bychom to za velký zájem asi nepovažovali.

Ilja Jihlavský

7. 11. 2018