K oslavám sta let republiky

csr_znak

Uplakané a rádoby pompézní oslavy státního svátku 28. října symbolizovaly duchovní prázdnotu nynější kapitalistické společnosti. Schizofrennost organizátorů naznačila reportáž Televizních novin 27. 10. z přehlídky historických bojových vozidel. Muž z okna jedoucího vozu vykřikoval z plných sil: „Za císaře pána a jeho rodinu!“ To už rovnou mohli přizvat i Švejka. Někomu se to může zdát úsměvné, nebýt systematických snah vnášet do vědomí českého lidu názor, že rozbití Rakouska-Uherska bylo dějinným omylem.

Jasno v hodnocení uplynulých let od října 1918 nemá ani vedení KSČM. Rozhovor Haló novin s předsedou Filipem 26. 10. byl uveden titulkem: „Na minulých sto let můžeme být hrdi“. Nevím jak kdo, ale komunisté nejsou hrdi na posledních téměř třicet let po převratu v listopadu 1989, obnovu kapitalismu v Československu a následné rozbití díla „mužů 28. října“ – společného státu Čechů a Slováků. A právě této otázce se Vojtěch Filip v rozhovoru vyhnul. Ve „slušné společnosti“ se přece o kapitalismu nemluví, že?

Zaujaly mne i další momenty z vysílání ČT ve dnech oslav, třeba reportáž z návštěvy francouzského prezidenta Macrona v Praze 26. 10. Milovník francouzského vína byl pozván na české pivo a ve vybrané pražské hospodě se setkal s americkou turistkou, která jej vychvalovala jako skvělého státníka a stavěla do protikladu s tím „hrozným“ Trumpem. Věc za jiného prezidenta USA nevídaná, zvláště v ČT, vždyť přece podle mínění panující buržoazie jsou USA „náš vzor demokracie“.

Rozruch kolem státních vyznamenání 28. října asi nepřekvapil. Opět se ukázalo, že protizemanovská část politiků a médií si k útokům na prezidenta Zemana hůl vždycky najde. Letošní kampaň vůči Hradu zůstala ovšem mediálně trochu ve skrytu za vyznamenáním Jaromíra Nohavici od ruského prezidenta. Český bard přijal od Putina v Kremlu Puškinovu medaili za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Co na tom, že tyto zásluhy Nohavica skutečně má, když popularizoval u nás desítky let písně Vysockého či Okudžavy, ale dostal prý nikoli Puškinovu, ale Putinovu cenu a stal se podle polské verze časopisu Newsweek pro ruského prezidenta nový „užitečný idiot“. A nenávist k Rusku, zvláště v éře Putina, jde u mnohých tak daleko, že podle sociálních sítí raději přestanou Nohavicu poslouchat.

 

Ilja Jihlavský

7. 11. 2018