K výsledkům říjnových voleb

ANOCAUST

Aha 8. 10. píše: „Komunální volby ovládlo ANO. Vítězství je ale s pachutí, ztratilo Prahu.“ Václav Janouš v hodnocení voleb pro list Mladá fronta Dnes připomíná, že z 30 největších měst ANO zvítězilo v 17, ODS ve 4 a ČSSD ve 2. Cituje lídra liberecké kandidátky ČSSD urologa Jana Mečla: „Levicové voliče vyluxoval Babiš“. O boji proti „levicovému hnutí ANO“ hovoří i předseda ODS Petr Fiala. Premiér a šéf ANO Babiš tvrzení o levicovosti jeho hnutí odmítá a prohlašuje: „Realizovali jsme pravicové věci“. Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík sám sebe charakterizoval jako pravicového liberála. Petr Holub napsal o podnikateli Stuchlíkovi v týdeníku Echo, že zbohatl na půjčkách s vysokým úrokem. Sázka na tohoto premiérovými slovy „úspěšného manažera“ přes kampaň za 60 milionů ovšem šéfovi ANO nevyšla. Jak komentoval na iHned.cz Petr Honzejk, Babišova „politika koblih“ narazila na své limity.

Pirátskou stranu označila MfD za „skokany voleb“. Počet jejích zastupitelů je oproti minulým volbám dvanáctinásobný. V Praze sice skončili Piráti druzí, ale usilují o koalici bez vítězné ODS (ta rodící se koalici i s účastí TOP označila za „neomarxistickou“ – pokud bych věřil slovníku mnohých buržoazních politiků a pseudoexpertů, bude všude „marxistů“ víc než v samotné KSČM) a chtějí post primátora. Jak upozornil Roman Blaško (Haló noviny 4. 10.): „Piráti vyrazili s hesly: Držíme kurs, Pusťte nás na ně. Držíme kurs s čím? Jejich malá politická historie nám ukazuje, že oni právě změnili kurs z liberálně pseudolevicové politiky na čistě tvrdou pravicovou politiku, dle politického zadání. A tím podvedli značnou část mládeže.“

Bývalý prorektor Vysoké vojenské letecké školy v Košicích prof. Ing. Bohumil Svoboda, DrSc. na stránkách novarepublika.cz 2. 10. mj. píše: „Letošní komunální volby vybočují z dosavadních předvolebních praktik zejména nebývale vysokou rafinovanou a lživou předvolební propagandou. „Naše“ sdělovací prostředky jsou pod přímým vlivem cizích vlastníků, a tak jako vždy jim vychází vstříc. Pro svou špinavou a zrádcovskou práci jsou dokonale školeny západními, především americkými profesionály. Jejich propaganda se sice stále širšímu počtu občanů hnusí, ale přesto je velmi výkonná.“  

Autor tamtéž upozornil i na vazby současného předsedy ČSSD pana Hamáčka. Je členem představenstva pražské pobočky americké neziskovky Aspen Institute Central Europe (AICE), obdobně jako Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN. Předsedou správní rady je velvyslanec ČR v Británii Michael Žantovský. Za otevření pražské pobočky Aspen Institute (jehož čestnou předsedkyní je Madeleine Allbrightová) dlouhodobě lobboval tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a finančně jej podpořil Zdeněk Bakala, který je v AICE viceprezidentem sboru poradců.

„Hamáček pracuje pro Bakalu v jedné americké neziskovce…, který tím má zaručeno, že se vnitro nebude zabývat jeho bezprecedentními zlodějnami. Hamáček je tak ve skutečnosti nejvýznamnějším „trojským koněm“ amerických „dirigentů“ uvnitř ČSSD, odkud tlačí politiku předsedy vlády Babiše tam, kam Američané chtějí a potřebují,“ zdůraznil Bohumil Svoboda. A ještě jedna jeho věta mne zaujala – „ČSSD má zradu v sobě geneticky zakódovanou.“ Potvrzují to i šachy kolem postu ministra zahraničí. Když sociální demokracie neprosadila pro odpor prezidenta Zemana jmenování Pocheho, nominovala Tomáše Petříčka, který byl do srpna asistentem tohoto europoslance a zaujímá stejné politické názory.

Vraťme se však ještě ke koalici Babiše s Hamáčkem. Premiér k ní byl dotlačen mimo jiné německou kancléřkou Merkelovou. Jak v červnu napsal druhý největší německý list Die Tageszeitung, Andrej Babiš byl připravený v dubnu jednat o koalici s SPD a KSČM, ale kancléřka mu to v soukromém telefonickém rozhovoru zakázala a doporučila mu Okamurovi se vyhýbat, protože je to extrémista a odpůrce EU. Na výsledcích voleb v Česku tak vlastně stejně nezáleží, 80 let po Mnichovské dohodě se o složení vlády v Praze opět rozhoduje v Německu.  

 

 

Ilja Jihlavský, 10. 10. 2018