K debaklu KSČM v komunálních a senátních volbách    

kscm_logo_dlouhe

„Největší volební fiasko v historii KSČM“ – tak zhodnotila 8. 10. výsledky KSČM v komunálních a senátních volbách v Lidových novinách Kamila Bolegová. Autorka citovala výzvu bývalého místopředsedy KSČM Josefa Skály, aby předseda KSČM Vojtěch Filip odstoupil: „Vrávoráme nad propastí. Důvěru lidí nám vrátí jen ofenzivní, kvalifikovaná alternativa. Dnešní vedení strany se jí brání zuby nehty. Pak nezbývá než zvolit vedení, které náš obraz v očích veřejnosti radikálně změní.“

Předseda KSČM kritiku od těsně poraženého soupeře na dubnovém sjezdu odmítl a lacině argumentoval tím, že Josef Skála se sám voleb aktivně nezúčastnil: „Názor Josefa Skály není pro mne směrodatný. Sám nekandidoval, a tak na rozdíl ode mne nemůže argumentovat podporou občanů vyjádřenou ve volbách.“ Výsledek voleb je podle Filipa obrazem toho, že KSČM postavila asi o 300 kandidátek méně než před 4 lety. Nevysvětlil ovšem, proč to jeho vedení připustilo, ani skutečnost, že KSČM hodně ztratila i tam, kde kandidátky postavila. Poprvé od roku 1990 není zastoupena na pražském magistrátu, o mnoho zastupitelů přišla i v dalších městech.

Filipově výmluvě také odporuje jeho výrok v předvolební debatě šéfů politických stran ve studiu Blesku: „Máme obce, ve kterých nestavíme kandidátní listiny, někde ani nejsou naše základní organizace. Jinak volby máme pokryté celkem slušně.“

Pondělní obsáhlý rozhovor V. Filipa o volebních výsledcích v Haló novinách mi ze všeho nejvíce připomínal besedu novinářek se pštrosem. V průběhu dne se pak atmosféra ve špičkách KSČM dále přiostřovala. Vojtěch Filip na svém účtu v síti Twitter obvinil Josefa Skálu, že úmyslně poškozuje stranu a označil jej dokonce za „rozvraceče“.

Také poslanec Jiří Dolejš odmítl Skálovu kritiku a na svém twitterovém účtu napsal: „Kdo chce, může jít plakat do mauzolea. KSČM má šanci stát se stranou bez stigmatizujících nostalgických úletů a jalového žonglování s dogmaty. Jinak také může skončit.“ Následně Dolejš příznačně v Bakalově aktuálně.cz tvrdil: „Vztyčením praporů stalinismu a nacionalismu by byla překročena hranice, za kterou už nelze být s takto znehodnoceným politickým vehiklem loajální. Levice nepotřebuje návrat starých mesiášů. (Koho pak tím myslí? Že by návrat Marxe, přesněji řečeno marxismu?) Nositelem změn musí být lidé mentálně zakotvení v současnosti. Takoví lidé na levici mohou rozvinout po letech stagnace zas o kousek transformační kurs. Potřeba jsou lidé, kteří mají perspektivu, a nečouhá jim penzijní výměr z kapsy.“ Když čtu takové bláboly, je mi z toho na bli… (nevolno). Nechápu opravdové komunisty, že se nechtějí nebo nedokáží s takovými „spolustraníky“ rozloučit.   

Josef Skála nevyloučil svolání mimořádného sjezdu a řekl: „Předpokládám, že po takovém debaklu, čtvrtém v pořadí, je naprosto nezbytné, aby se ústřední výbor sešel nikoli až v prosinci, ale v nejbližších dnech, určitě v říjnu. A tam je třeba posoudit, co se stalo, jak se to stalo, kdo za to může a co z toho plyne.“ (Podle posledních zpráv bylo svoláno jednání ÚV KSČM na příští víkend.)

Předseda OV KSČM Plzeň-sever JUDr. Richard Pokorný 9. 10. v Parlamentních listech Josefa Skálu podpořil: „Debakl KSČM v letošních obecních i senátních volbách potvrzuje trend předchozích let a je logickým důsledkem pokračování sebevražedného politického kursu vedení strany.

Volby v ČR rozhodují především celostátní témata a kvalita celostátních lídrů, přičemž sterilita KSČM v těchto kritériích je natolik výrazná, že táhne ke dnu i regionální kandidáty. Hlavní oponent předsedy KSČM Filipa s. Skála v rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že od čestných mužů a žen očekává urychlené vyvození osobní odpovědnosti. Reakci předsedy strany považuji za bezprecedentní projev přezíravosti a velmi neumělou snahu odvést pozornost od podstaty problému. Již na letošním sjezdu Skála zastupoval názory zhruba poloviny členské základny, a nebylo by překvapení, kdyby to nyní byla už výrazná většina. Filip to neví? Nebo ho ani tyto názory nezajímají?

Předseda Filip se neuvěřitelně mýlí i v konstatování, že výsledek voleb je reálným odrazem situace ve společnosti. Volební výsledek je odrazem našeho fatálního selhávání a nulové sebereflexe. Prohráli jsme čtvrté volby za sebou a ze strany s potenciálem kolem 30 % jsme otloukánkem v lepším případě balancujícím těsně nad uzavíracími klauzulemi. Fotbalovou terminologií místo boje o titul hrajeme každý rok o udržení. Žádný fotbalový trenér by s takovými výsledky nevydržel ani jednu sezónu.

ANO i SPD a Piráti jsou opakovaně úspěšní s našimi tématy. Ve společnosti je po levicových tématech velká poptávka, leč místo nás ji uspokojují jiní. Dokud nedojde k radikálním kádrovým změnám ve vedení strany a v jejím fungování, KSČM nemá šanci se ze současné spirály propadu vymanit. Časomíra odpočítávající minuty do našeho politického konce tiká nyní mnohem výhružněji. Plně se ztotožňuji se stanoviskem Josefa Skály a připojuji se k němu. A abych předešel případným planým výzvám, tak ještě doplním, že do Senátu jsem kandidovat nemohl, neb mně ještě nebylo 40 let.“ (Soudruh Pokorný měl ještě dodat, že KSČM má takové vedení, jaké si většina strany přála a tudíž, jaké si zaslouží. Skuteční komunisté se aspoň s nekomunistickou komunistickou stranou konečně rozejdou.)

Kritikům Filipova vedení dávají nepřímo zapravdu i mnozí komentátoři z jiných stran politického spektra. Moderátor Radko Kubičko v ČRo Plus 7. 10. řekl: „KSČM je už skoro neviditelná.“ Jaroslav Bašta, bývalý disident, poslanec za ČSSD a diplomat, v rozhovoru pro Parlamentní listy k výročí mnichovské dohody na dotaz, jak vnímá současnou roli komunistů, odpověděl: „KSČM, kdyby se mělo hodnotit nezávisle ve spojitosti s tím, jak vypadá politická scéna v jiných zemích, má sociálnědemokratickou orientaci a navíc v podstatě ráda obchoduje s establishmentem, v tom se změnili. Je to levicová strana spíše deklaratorně než obsahem.“

Šéfredaktor AE News se na infokuryr.cz ptá: „Proč by měl levicový volič KSČM volit KSČM, když jediná věc, kterou se partaj od ANO lišila, tedy odpor k NATO, byla nakonec shozena pod stůl a komunisté umožnili navyšování misí NATO a Babišově vládě důvěru vyslovili? Toto je důsledek toho, co se stane, když levicová strana ustoupí ze svého stěžejního principu. Proč by potom měl volič KSČM volit komunisty, když už komunisté nejsou komunisté, ale neoliberálové, kterým nevadí EU a už zjevně ani americké NATO.“

 

 

Ilja Jihlavský, 10. 10. 2018