Z diskuse na 3. zasedání ÚV KSČM 30. června 2018

klimsa_obd

Soudružky, soudruzi!

Stručně tři poznámky

První poznámka

Před měsícem a něco, jsem se na 2. zasedání ÚV KSČM ptal, jak bude naloženo s potenciálem Josefa Skály a spol.

Zda budou důstojně zakomponováni do další práce, anebo zda budou ti, co na sjezdu těsně, rozdílem jen několika hlasů zvítězili, „čistit“ prostor kolem sebe – po sobotkovsku – patrně se stejnými důsledky.

Odpovědi jsem se nedočkal a nenašel jsem ji ani ve vyhodnocení diskuse.

Odpověděl mi až další vývoj a rozhodnutí Výkonného výboru z 15. června.

J. Skála, který pro mnohé naše sympatizanty představoval komunistický, nepragmatický názorový proud a proto ještě zůstávali po tom všem – byť váhavě – v okruhu našich voličů, byl vytěsněn (své názory teď prezentuje v médiích tak nějak jako komunista na volné noze); a vedoucí ideologického oddělení Jiří Horák a pracovník mediálního úseku Robert Kvacskai, byli uvolněni z pracovního poměru!

Co k tomu říct? Když vám hoří střecha nad hlavou, a ten stav strany to připomíná, taky nebudete řešit, kdo smí vzít kýbl do ruky a hasit! (Tedy, pokud máte všech pět pohromadě).

Když jsem u této otázky – u tzv. reorganizace – musím ještě poznamenat, že rušení institutu krajských instruktorů vidím jako nerozumné a kontraproduktivní. Jsou to prodloužené ruce ÚV a bez nich bude centrála jen velmi těžce zabezpečovat některé úkoly, které vyžadují plošnou celostranickou koordinaci. Budou zkrátka chybět!

Druhá poznámka

Minule tu Zdeněk Štefek kriticky zmínil fakt, že z letáku o našich podmínkách vypadly vojenské mise.

Připomenu to, co všichni víme! Usnesení ÚV z března t. r. uložilo vyjednávacímu týmu dvě základní nepřekročitelné podmínky:

  1. zdanění církevních restitucí.
  2. nenavyšování vojenských misí.

Na tu první si počkáme, jak dopadne. Tu druhou – že už vlastně neplatí – nám V. Filip vysvětlil tak kouzelným způsobem, že nic podobného nepamatuju!

Má to ale jeden háček, u veřejnosti jsme se opět blamovali.

Po jmenování vlády prezidentem ve středu v TV debatě politologů zaznělo:

Vojtěch Filip a jeho skupina je od počátku rozhodnuta vládu podpořit a nemá vlastně jiné požadavky, než personální. Tedy zastoupení svých lidí v dozorčích radách a jiných podobných postech. Je tam ale i druhá část, která klade důraz na ideové a hodnotové požadavky.

A o to jde!

Není ani tolik spor o směřování, varianty jsou jen horší. Jde o provedení, o preference, o priority!

Jde o to, jak naši pozici v tom handrkování a kšeftování hodnotí veřejnost! Co si o nás, o KSČM, myslí. Zda nám jde o trafiky, jak někteří říkají, anebo o lidi – a osobní či skupinové zájmy v tom nehrají naprosto roli. Vždyť my stále ještě neseme název „komunistická“.

Prof. Krejčí nedávno v rozhovoru pro Haló noviny řekl: Babiš nedělí lidi podle ideologie. Ani strany nerozlišuje podle programů. To jsou pro něho jen doprovodné rituální tanečky. Dělicí čáry v jeho pojetí politiky jsou: má dáti/dal a přispěje/nepřispěje.

Tedy takový malý handl v čistém provedení. Jde o to, zda přistoupíme na hru podle jeho pravidel.

Politolog Jan Kubáček při komentování jednoho z posledních průzkumů, ve kterém jsme dostali tuším 7,1 %, uvedl: Strany by se měly prezentovat tématy, ne personáliemi.

A my k těm svodům máme tak trochu tendenci, či alespoň si to o nás mnoho lidí myslí. A ta tendence, byť někomu vyhovuje, nás sráží níž a níž!

Třetí poznámka

Před pár dny ke mně dorazilo vyjádření jedné rozzlobené soudružky (vlastně ani nevím, zda jde o soudružku), která zaznamenala, že KSČM patří mezi spolupředkladatele úpravy zákona o registrovaných partnerstvích, v němž jsou dále posilována a rozšiřována práva homosexuálů.

Měli jsme „babinec“ a pohoršilo nás to všechny, napsala.

Myslím, že v řadách našich členů i voličů je to silně převažující názor.

Obecně o KSČM stále ještě panuje přesvědčení či povědomí, že je zastánkyní a ochránkyní tradičních hodnot a normality.

Dnes je převráceno vzhůru nohama skoro vše, co bylo utvářeno po staletí. A přichází to z Bruselu, pod patronací EU, EP. Média na to dohlížejí, aby vše šlo „správným směrem“.

Vždy ale platilo, že rodina je základ státu a manželství je svazkem mezi mužem a ženou. A jen v takovém plnohodnotném svazku se rodí a vychovávají děti!

Možná je to jen osobní iniciativa poslance J. Dolejše, který je prý v záhlaví uveden spolu s dalšími z jiných stran. Každopádně je žádoucí sdělit veřejnosti, jaký názor k této záležitosti má KSČM – a to ještě před volbami!

A na závěr ještě jednu tezi prof. Krejčího z již zmiňovaného rozhovoru: nelze vyměňovat programové cíle za krátkodobé zisky!

Naprosto s ním souhlasím!

 

Karel Klimša