Spáchán nevydařený atentát na venezuelského prezidenta Madura

maduro

„Vzkazuji čestné a pracovité Venezuele: vsaďme na dobro naší země. Čas ekonomické obrody započal,“ stihl prohlásit Nicolás Maduro na oslavě Národní gardy v Caracasu v sobotu 4. srpna předtím, než byl přerušen zvuky výbuchu. Podle předběžných informací se jednalo o drony s náložemi plastické trhaviny C4, jež měly explodovat u prezidentské lóže, na němž se během útoku nacházeli mimo jiné i členové kabinetu a první dáma.

Útok byl naštěstí zmařen pohotovým zásahem prezidentské grady, které se rychle podařilo drony sestřelit, i tak ale bylo nejméně sedm kadetů NG zraněno a jejich současný zdravotní stav je neznámý. Souběžně s tímto aktem byl rovněž zaznamenán požár jedné ze starších budov ve stejné části hlavního města, Avenida Bolívar, ale zatím neexistuje žádná spojitost mezi oběma událostmi.

Jen pár hodin po atentátu Maduro oslovil národ s dobrou zprávou sdělující zatčení a výslech materiálních autorů atentátu, zajištění důkazů a pokročení vyšetřování. Zároveň také ukázal na pravděpodobné viníky včerejšího útoku. „Snažili se mě dnes zabít a vše ukazuje na venezuelskou a kolumbijskou ultrapravici a Juana Manuela Santose (kolumbijského prezidenta), skrývajícího se v pozadí,“ oznámil prezident během výstupu v národní televizi. Rovněž dodal, že existují důkazy o osobách, jež financovaly atentát, žijících na Miami, na Floridě, a vyzval prezidenta Trumpa k společnému boji proti teroristickým skupinám, jež mají v úmyslu páchat trestné činy vůči nevinným osobám v mírumilovných zemích jako je Venezuela. Závěrem vyjádřil poděkování všem osobám účastnícím se zastavení atentátu a popřál zraněným vojákům brzké uzdravení a slíbil jim rychlé dopadení jejich útočníků.

KSM je solidární s lidovým a revolučním hnutím ve Venezuelské bolívarské republice v jejím boji proti reakci a imperialistickým intervencím a při revolučních přeměnách. Poslední pokus o vraždu prezidenta Madura ukázal pravou tvář takzvané „demokratické opozice“.

Komunistický svaz mládeže, www.ksm.cz