Allepo, Sýrie: Produkce v průmyslové zóně se rychle obnovuje

syrie

Al-Arqoub je jednou z nejstarších a nejdůležitějších průmyslových zón v provincii Aleppo. Během desetiletí se stala vyhlášenou nejen v Sýrii, ale i v celém regionu.

Průmyslová zóna Al-Arqoub byla založena v roce 1937 a představuje originalitu průmyslu v Aleppu v mnoha odvětvích. Zahrnuje různá průmyslové odvětví, jako je textil, potravinářství, strojírenství a chemické látky, kromě mnoha dalších obchodů a dílen.

„Počet průmyslových zařízení před válkou v Sýrii činil 2 300 zařízení, která zaměstnávají 18 tisíc pracovníků“, uvedl ředitel průmyslové zóny Tayseer Darkelt a dodal, že v důsledku krize kleslo toto číslo na 1200.

Objasnil, že po obnovení bezpečnosti a stability v Aleppu se průmyslový okruh opět přesunul a zařízení v zóně al-Arqoub začala znovu vyrábět. Reportéři tiskové agentury SANA procházeli touto oblastí a zjistili, jaké je odhodlání zaměstnanců průmyslu, a jak se zařízení a továrny obnovily a vrátily do výroby, přispívající národnímu hospodářství.

Textilní průmysl představoval více než 50 % průmyslu v průmyslové zóně al-Arqoub a jeho výrobky byly vyváženy do evropských a arabských zemí díky jejich vysoké kvalitě a příznivým cenám.

Aleppo si udržuje své postavení jako ekonomické centrum Sýrie. Terorismus nebyl schopen podkopat jeho vytrvalost navzdory snahám potlačit jeho ekonomickou výkonnost a zničit továrny a infrastrukturu.

K informacím o obnově výroby ve jmenované průmyslové zóně se vyjádřila i česká členská organizace Světové odborové federace:

„Rád bych pogratuloval k tak rychlé obnově výroby v této zóně i v celé provincii. Je to vynikající krok přispívající k poválečné obnově Sýrie. Rychlost regenerace výroby je obdivuhodná. Osobně mám zkušenost se syrskými textilními výrobky, které mají vynikající kvalitu a pro své ceny by byly ideální pro dovoz i do naší země, která naopak může nabídnout vyspělé technologie. Co je ale zvlášť podstatné, to jsou podmínky pracujících, kteří jsou z velké části organizováni v našich partnerských syrských odborech GFTU. Tato organizovanost, vysoká péče o pracující a jejich výhody v tak extrémních podmínkách jako je válka a boj s terorismem, je chvályhodná. A stejně důležitá je i výchova a vzdělávání odborářských kádrů, věc, kterou zde po rozpadu ROH musíme ještě dlouho dohánět. Obecně bych byl velmi rád, kdyby i tato zpráva, která dává jasnou odpověď na otázku stability země, byla inspirací pro českou ekonomickou spolupráci a spoluúčast při přestavbě Sýrie,“ sdělil Martin Peč, člen zahraničního výboru českých třídních odborů OS ČMS.