Porážky Západu na Blízkém východě

syrie

Dubnový útok Trumpových „krásných, nových a chytrých“ raket v Sýrii byla neskutečná blamáž. Agrese USA, Británie a Francie naopak posílila vládu Bašára Asada. Přes mediální humbuk Rusko dokázalo s USA sjednat, že rakety se vyhnou ruským, syrským, íránským a obecně šíitským důležitým cílům. Sestřelení většiny raket přitom ponechalo syrské armádě k posílení jejího a tím i národního sebevědomí. Syrská protiletecká obrana dokázala sestřelit 70 % amerických raket, i když údajně disponuje jen zastaralými systémy sovětského původu a teprve po útoku ruský prezident slíbil Sýrii dodat nové zbraně S-300. Z 10 francouzských a britských raket nezasáhla cíl ani jedna. Současně s odražením útoku USA, Francie a Británie byla osvobozena východní Ghúta, poslední významnější dižihádistická oblast u Damašku. Obdobně svých cílů nedosáhly ani květnové agresivní útoky Izraele.

Parlamentní volby v Iráku vyhrála koalice radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra, iráckých komunistů a několika menších stran. Muktada Sadr je noční můrou Američanů. V roce 2004 vedl tzv. Mahdího armádu proti okupaci Iráku, která obsadila několik měst a bagdádskou čtvrť Sadr. Bushova administrativa se rozhodla roku 2007 Sadra zavraždit, ale včas uprchl do íránského náboženského centra Qómu. Po návratu z exilu využil lidového rozčarování z korupce a zneužívání moci. Zakázal kandidovat každému, kdo už v politice působil. Sám tak nemá poslanecké křeslo, ale bude zřejmě tahat za nitky. Je nejen hlasitým odpůrcem Spojených států, ale i kritikem šířícího se íránského vlivu v Iráku.

S iráckými komunisty jeho hnutí spolupracovalo již při organizování mohutných protikorupčních bouří v roce 2015. Irácká komunistická strana má, jak říkají, národní specifika. Komunistka Suhád Chatíbová, která vyhrála v centru iráckých šíitů Nadžáfu, pochází z rodiny vážených šíítských duchovních. Ostatně i předseda IKS je známý tím, že se účastnil poutě do Mekky. Otázkou je, zda poměrně různorodá koalice dokáže sestavit vládu, neboť volební výsledky byly poměrně těsné. Vliv USA ovšem citelně slábne.

 

Ilja Jihlavský

31. 5. 2018