Veletoče Donalda Trumpa

trump

Když začátkem dubna vrcholila krize po nepotvrzeném chemickém útoku v syrském městě Duma, vyhrožoval americký prezident Trump přes sociální sítě Rusku, že má čekat v Sýrii „krásné, nové a chytré rakety“.  Týden předtím mluvil o odchodu ze Sýrie. O 40 minut později v jiném twitteru horoval pro konec závodů ve zbrojení a psal o potřebě zlepšit vztahy s Ruskem. Jak napsala Tereza Spencerová v Parlamentních Listech 12. 4.: „Jak kdosi cynicky poznamenal, stali jsme se tak svědky nejkratší americké války v dějinách.“

Autorka připomněla, že prezident během působení v Bílém domě už prokázal, že ho nějaká zásadní strategie moc nezajímá, na vedení dlouhodobé politiky nemá trpělivost a mnohdy reaguje především podle toho, co viděl či slyšel v televizi. Píše: „Současně ale platí, že ve finále se nechal obklopit, možná rovnou obklíčit, vyhlášenými jestřáby, kteří jsou s to dokonale potlačit jeho „byznys přístup“ ke světu, v němž se dá vždy a vše nějak vyhandlovat.“

Někteří politologové za Trumpovou nevyzpytatelností hledají dopad „vyšetřování“ údajných Trumpových vazeb na Rusko. Ovšem za rok se nic nevyšetřilo. Naopak. Ukázalo se, že FBI a NSA nasadily do Trumpova štábu své „krtky“, aby donášeli štábu Clintonové. Inu, buržoazní demokracie v praxi. Vraťme se však k obratům amerického prezidenta.

V jednáních USA a KLDR Trump své nečekané piruety předvedl znova. Po týdnech aktivní diplomacie, kdy opustil od výhrůžek zničení KLDR a bylo dohodnuto setkání nejvyšších představitelů KLDR a USA 12. června v Singapuru, 25. května šéf Bílého domu opět otočil. Plánovaný singapurský summit zrušil v den, kdy KLDR zlikvidovala hlavní jaderné testovací středisko. Trumpovi prý vadilo, že KLDR kritizovala americko-jihokorejské vojenské cvičení, v době usmiřování bezesporu zbytečné a provokativní.

Dva dny po Trumpově salto mortale se překvapivě sešli v demilitarizovaném pásmu nejvyšší představitelé obou korejských států a americký prezident se začal chovat jako onen král z pohádky: odvolávám, co jsem odvolal. Není prý vyloučeno ani konání v původně plánovaném termínu.

Nejvyšší představitel KLDR Kim Čong Un byl také pozván k návštěvě Ruska. Jménem prezidenta Putina jej pozval při jednání v Pchjongjangu ministr zahraničí Lavrov. Kim Čong Un při jednání ocenil Rusko a Vladimíra Putina jako protiváhu „americké hegemonie“.

 

Ilja Jihlavský

31. 5. 2018