Převrat na Slovensku

smer

Překotný vývoj po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vedoucí k pádu vlády Roberta Fica má charakter politického převratu. Redakce AE News ještě před Ficovou nátlakem vynucenou demisí napsala: „Kuciak byl obětován k nastartování slovenského majdanu. Po ohledání místa činu existují nevyjasněné okolnosti, které nezapadají do verze o profesionální popravě nájemným vrahem. Kdyby Kuciak nebyl zavražděn a zveřejnil by svůj 139. článek, tentokrát o italské mafii na východním Slovensku, nic by se nestalo, tak jako se nic nestalo po publikování předchozích 138 Kuciakových článků.“

Před vypuknutím protivládních demonstrací, podle buržoazních médií spontánních, přijel na Slovensko Marcello Fabiani, pravá ruka Georga Sorose a jeden z architektů tzv. oranžové revoluce na Ukrajině. Podle AE News „tajemný Marcello se objevuje všude tam, kde padají vlády a režimy“. Měsíc před příjezdem na Slovensko pomáhal v Moskvě a Petrohradě s protestní kampaní Alexeje Navalného.

Kdo pak viděl v ČT záběry z demonstrací, prý největších na Slovensku od roku 1989, a kdo pamatuje pražské demonstrace v listopadu 1989, nemohl si nevšimnout nápadné podobnosti obou událostí. Nelituji konce vlády Roberta Fica, sociálně demokratického politika, jenž se například netajil svou podporou EU. Ovšem tak, jak k němu došlo a jaké síly jej organizovaly, nemůže přinést slovenským pracujícím nic dobrého. A není jistě náhodné, že ani ne dva týdny po jmenování vlády Ficova nástupce Petera Pellegriniho začala kampaň i proti tomuto politikovi, tentokrát pod záminkou údajně nejasného financování jeho bytu.

Ve svržení Ficovy vlády se výrazně angažoval i slovenský prezident Andrej Kiska, bývalý podnikatel. V duchu vidím ten kravál od „pražské kavárny“, kdyby se tak zachoval v ČR prezident Zeman. Málokdy byla zaujatost prorežimních médií tak zjevná a neobjektivní jako v tomto případě. A tak jediný klad z vývoje na Slovensku lze vidět ve zveřejnění informací o působení italské mafie ve slovenském zemědělství; skutečnost, jakou bychom si za socialismu ani nedokázali představit. Co se tak musí stát u nás, aby se proflákly obdobné informace i o aktivitách mafií v ČR?

Ilja Jihlavský, 7. 4. 2018