K 10. sjezdu KSČM

kscm_x_sjezd

Původně to měl být mimořádný sjezd svolaný po nejhorším výsledku v historii strany v podzimních parlamentních volbách. Po zkušenostech s přípravou sjezdu (viz příspěvek v rubrice „Někdo to rád horké“) již nevěřím, že může vést ke změně, v jakou věřili mnozí soudruzi, když prosazovali jeho konání. Spíše se obávám, že se může stát sjezdem likvidátorů.

Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov na serveru Novinky.cz 22. 3. napsal: „Kdyby komunisté byli opravdu komunisty, museli by sami sebe odsoudit jako renegáty levice. Naposledy byl tak vydatným pomahačem třídního nepřítele Roman Malinovskij, bolševický poslanec ruské Dumy před rokem 1917 a zároveň agent carské tajné služby. Nynější KSČM na to navázala pohárem Horká láska k Babišovi s třešničkami místo malin.“

Číst taková slova od novináře, o němž je známo, že není žádným příznivcem komunistů a sympatizuje se sociálními demokraty, není věru příjemné.

Za poslední kapku jedu do mé trpělivosti a mých nadějí na návrat strany k marxismu-leninismu považuji ostudné inzeráty v Haló novinách, podle nichž vypsala sázková kancelář Fortuna „politické sázky“, kdo bude novým předsedou KSČM. I kdyby vedení KSČM nemohlo ovlivnit, zda soukromá kancelář takové sázky vypíše, mohlo přinejmenším zamezit jejich inzerci v Haló novinách v rozsahu celé třetiny poslední stránky listu a zvýrazněné podkladem z rudých třešniček. Lze se oprávněně domnívat, že tato nechutnost může být jednou z forem nátlaku vedení KSČM na delegáty sjezdu.

Svědčí o tom výběr „sázkových“ kandidátů, z nichž někteří ani nekandidují, a především vypsané kurzy. Např. v inzerátu uveřejněném v HaNo 28. 3. jsou nabízeny „kurzy platné k datu 26. 3. 2018“: Vojtěch Filip – 1,1; Kateřina Konečná – 8; Josef Skála – 11; Jiří Dolejš – 21; Stanislav Grospič – 55; Pavel Kováčik – 60; Zdeněk Ondráček – 99; Marta Semelová – 100.

Co k tomu dodat? Po přečtení inzerátu se mi vybavil v paměti název známého italského filmu z roku 1974, podle něhož si KSČM může říci: „Bože, jak hluboko jsem klesla!“

Ilja Jihlavský, 7. 4. 2018