Frašky české buržoazní politiky

ANOCAUST

Andrej Babiš a jeho vláda v demisi jsou sice bez důvěry sněmovny, nicméně za necelé čtyři měsíce stihli řadu rozhodnutí dokazujících, jak věrně a poslušně slouží USA, NATO i EU. Především o tom svědčí vydání údajného ruského hackera do USA a vyhoštění tří ruských diplomatů z ČR jako projev „solidarity“ s Británií v kauze otravy do Anglie uprchlého důstojníka ruské tajné služby a jeho dcery, k níž se ostatně nepřipojily ani všechny členské státy EU.

Nastává docela paradoxní situace. ANO a jeho předseda jsou přesto terčem nepřetržitých útoků „tradičních“ tzv. „demokratických“ stran, podle jejichž kampaní jako by hrozila ČR diktatura. Přitom právě tito „demokraté“ odhalují svou nedemokratickou podstatu, když nerespektují výsledky voleb pokaždé, když nedopadnou podle jejich představ. Organizují demonstrace plné antikomunistických hesel, podněcují k protestům i nezletilce na středních školách a na údajně „apolitických“ vysokých školách vyzývají studenty k projevům odporu vůči Babišovi a Zemanovi i mnozí rektoři a děkani.

Andrej Babiš se od těchto pseudodemokratických soupeřů liší zejména svým populismem. I když se termín „populista“ ve spojení s Babišem až tolik nepoužívá, vystihuje nejlépe jeho politiku. Nutno ovšem přiznat, že účinnou. Např. zvyšování důchodů a slevy seniorům za jízdné ve vlacích a autobusech mu zřejmě přihrají nemálo hlasů v dalších volbách, ať už v řádném nebo mimořádném termínu.

Tato politika přitom přetahuje na jeho stranu ponejvíce dosavadní voliče ČSSD i KSČM. Takže další paradox, když právě vedení těchto stran projevuje zájem zajistit Babišovi důvěru Poslanecké sněmovny. Jednání ANO a ČSSD sice prozatím tento týden ztroskotala po handrkování o post ministra vnitra, ale šokovalo mě, když nejhlasitěji nad tím vyjádřil zklamání předseda KSČM Filip. V rozhovoru pro ČT dokonce litoval, že se KSČM těchto jednání nezúčastnila a nemohla pomoci zprostředkovat dohodu.

Ovšem překvapení pro mne nebylo, že dnes ÚV KSČM schválil rozhodnutí jednat s vedením ANO o programu a v případě programové shody hlasovat pro důvěru vládě. Vedení KSČM jen opětovně potvrdilo, že učinilo z kdysi revoluční marxisticko-leninské a protikapitalistické strany pomocníka v údržbě buržoazního řádu.

Licitace ČSSD s ANO „přijmeme trestně stíhaného premiéra za křeslo ministra vnitra nebo financí“ také nesvědčí o nějakých zásadovějších postojích. Naznačuje zároveň, že to s trestním stíháním Andreje Babiše možná nebude tak horké, jak je to v oficiálních médiích prezentováno. Ostatně již v lednu upozornil blogger Jiří Nápravník, že kauza Čapí hnízdo nemůže být trestným činem, neboť žádost o dotaci byla podána a schválena v roce 2008, kdežto trestný čin „dotační podvod“ byl doplněn do Trestního zákona až v lednu 2010. To však neomlouvá „obdivovatele“ Andreje Babiše v řadách KSČM. Mnozí z nich mají sice nejvyšší možné vzdělání, nicméně po mnoha letech působení v prostředí prolezlém oportunismem nedokáží nebo ani nechtějí pochopit, že premiér Babiš nemůže být nikým jiným než oligarchou maskujícím se populismem.

 

Ilja Jihlavský, 7. 4. 2018