Tikající bomba rozpadu EU

eu

„Euro je neštěstím Evropské unie. Je to tím, že se jeho prostřednictvím finanční problémy jednotlivých států šíří do všech evropských zemí a malé problémy, které jsou normálně řešitelné, se stávají monstrózním a neřešitelným problémem celého evropského ekonomického společenství,“ prohlásil 7. 11. profesor Oldřich Rejnuš, ekonom a vysokoškolský pedagog, na největší investiční konferenci v ČR, nazvané „Vyšehradské fórum 2017“.

Připomněl i dva roky starý výrok německé kancléřky Merkelové, že pokud zkrachuje projekt eurozóny, zkrachuje celá EU. Odmítl také úvahy o tom, že by naše desetimilionová země mohla být v jádru eurozóny. Citoval slova tvůrce eura a prvního hlavního ekonoma Evropské centrální banky Ottmara Issinga: „Euro je tikající časovaná bomba, která vyletí do povětří a zničí celý projekt EU. Jednoho dne se euro zhroutí jako domeček z karet, poněvadž europrojekt je již nefunkční. Sen Bruselu o evropském superstátu bude pohřben pod sutí hroutící se jednotné měny. Eurokraté zradili principy eura a svým jednáním demonstrují totální nekompetentnost.“

Navzdory varování ekonomů bruselské elity své sny sní dál. Tento týden za razantní formu plánu proměny EU ve federaci horoval na sjezdu SPD předseda německé sociální demokracie Martin Schulz (mimochodem, přes povolební pokřik o nutnosti odchodu SPD do opozice, po krachu vládního vyjednávání stran CDU a CSU se svobodnými demokraty a Zelenými je Schulz asi poslední naděje pro Merkelovou, aby se stala počtvrté kancléřkou).

Šéf SPD řekl: „Chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu. Spojené státy evropské by měly spatřit světlo světa do roku 2025. Až budeme tuto ústavní smlouvu mít, tak musí být předložena v členských zemích (k hlasování). A kdo pak bude proti, ten půjde z Evropské unie pryč.“

Plány na tuhou centralizaci a likvidaci národních států na pozadí brexitu a krize struktur EU bez ohledu na mínění veřejnosti připomíná krizi Rakouska-Uherska, kdy snahy centralizovat říši vedly nakonec až k rozpadu habsburské monarchie. Tendence elit k „sebelikvidaci“ se dá ostatně vystopovat až k císařům antického Říma.

Rozhodnutí Evropské komise podat na ČR, Polsko a Maďarsko žalobu k unijnímu soudu kvůli odmítání uprchlických kvót je pro současné myšlení politiků v Bruselu příznačné. Chtějí trestat státy, které od počátku projekt kvót otevřeně odmítají. Ostatní země jej sice na papíře přijaly, ale žádná je neplní, to však EK neřeší.

 

Ilja Jihlavský, 8. 12. 2017