Solidaritu s perzekuovanými nepálskými komunisty!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Volby do sněmovny reprezentantů, dolní komory nepálského parlamentu, pořádané od 26. 11. do 7. 12. 2017, provádí hromadné zatýkání členů Komunistické strany Nepálu. Současná KS Nepálu vznikla sloučením několika stran v roce 2013. Současné volby se rozhodla z principiálních důvodů bojkotovat. Již před zahájením voleb bylo zatčeno více než 500 členů strany za „protivolební aktivity“. Podle vyjádření policejního mluvčího byli někteří zatčeni „preventivně“. Patří mezi ně i pokrokoví novináři a členové dalších socialisticky orientovaných organizací.

Jedním z mnoha zatčených je soudruh Manik Lama, člen ÚV KS Nepálu a jejího mezinárodního oddělení. 1. – 11. listopadu 2017 se účastnil 19. mezinárodního setkání komunistických a dělnických stran a oslav 100. výročí Velké říjnové socialistické revoluce v Petrohradu a Moskvě. 20. listopadu rozeslal výzvu zahraničním pokrokovým stranám a organizacím k solidaritě s více než 500 zatčenými kádry KS Nepálu. Měl jsem tu čest být jedním z příjemců této výzvy, ale než jsem stačil na ni odpovědět svým poselstvím solidarity, dozvěděl jsem se, že byl soudruh Lama sám zatčen.

Komunistické hnutí v Nepálu je v dnešním celosvětovém kontextu dosti silné a významné, nicméně je nesmírně rozdělené a jednotlivé jeho strany zaujímají mnohdy antagonistické pozice, např. i v současných volbách, v nichž někteří komunisté provádějí za socialismus volební agitaci a jiní jsou za socialismus zavíráni za protivolební agitaci. Dle anglicky psané Wikipedie působí v Nepálu šest parlamentních KS a sedm mimoparlamentních (KS Nepálu patří do druhé skupiny). Nepál má asi 29 milionů obyvatel a rozlohou je skoro dvojnásobný než ČR. KS Nepálu se hlásí k marxismu-leninismu a maoismu a je přátelská ke KLDR.

Poznal jsem nepálské komunisty z této strany v Pchjongjangu v dubnu tohoto roku. Nebylo zřejmě náhodné, že jejich delegace patřila k těm nejpočetnějším ze zahraničních přátel lidové Koreje, ačkoli bylo zjevné, že nepálští komunisté nemají peněz nazbyt a cestování do Koreje pro ně muselo být nesmírně finančně náročné. Jejich revoluční nadšení bylo strhující. Neméně než korejských soudruhů. Sedět na tribuně sluncem zalitého pchjongjangského Kim Ir Senova náměstí před zahájením vojenské přehlídky právě po boku nepálských a korejských soudruhů a revolucionářů z mnoha dalších zemí světa. Poslouchat jejich zanícenou debatu o socialismu patřilo k mým nejsilnějším zážitkům. Bylo to nesmírně srdečné, nesmírně opravdové. Nepálští i korejští komunisté prošli lety nelítostných ozbrojených třídních bojů. O obtížnosti jejich podmínek si stěží můžeme udělat představu. Nepálský soudruh Ashok Subedi mi zaslal snímek svého rodiště. Chudičké chatrče ve vysokých horách těžko snesou srovnání se snímkem výstavního pražského panelového sídliště, který jsem soudruhovi odeslal já jako pravdivou ukázku rodiště svého. Těžko se dívat do očí soudruhům z Asie, ať už z Nepálu či Koreje, s vědomím toho, jak obrovského štěstí jsme dosáhli my, Češi a Slováci a příslušníci dalších národů Evropy budujících ve 20. století socialismus, a jak snadno jsme si nechali své výdobytky vzít. Oni brání svůj socialismus, ať již dosažený, jako v KLDR, nebo zatím jen vysněný, jako v Nepálu, se zbraní v ruce a kručením v břiše. Dělat si z toho legraci může jet asociální spratek.

Soudruh Manik Lama mi řekl: „Vedli jsme revoluční boj a tisíce našich kádrů zemřely. Budeme bojovat dále i za cenu vlastních životů. Člověk beztak musí zemřít. Zemřít v boji za socialismus je nejvyšší čest.“ Soudruh Lama projevil zájem o návštěvu České republiky, o jednání s KSČM a účast na mezinárodní 42. pražské teoreticko-politické konferenci. Bohužel z ní sešlo kvůli obtížným diplomatickým vztahům mezi ČR a Nepálem, které nemají na svém území velvyslanectví, ale zejména kvůli nezájmu či obavě KSČM o spolupráci se skutečným revolučním hnutím.

Hrdinní nepálští komunisté si zaslouží naši podporu. Pryč s imperialismem, nespravedlivou hegemonií Evropy a Severní Ameriky, za svobodu národů Asie a celého světa!

Leopold Vejr