Kdo jsou přátelé KSČM

filipes

„Státotvornost“ ve vztahu k světovému kapitalistickému řádu projevuje KSČM i ve svých mezinárodních kontaktech. Začátkem prosince se účastnil předseda Filip v Pekingu konference o odpovědnosti politických stran za udržitelný, mírový a k přírodě ohleduplný rozvoj, kterou za účasti zhruba 600 delegátů z více než 220 politických stran ze 137 zemí a 22 mezinárodních organizací organizoval ÚV KS Číny. Zastoupeny byly strany jako Jednotné Rusko, americká Republikánská strana, kanadská Liberální strana, četné reformistické a sociálně-demokratické strany z Evropy i Latinské Ameriky, Afriky a Asie.

Na konferenci například vystoupila i myanmarská ministryně zahraničí a generální tajemnice Národní ligy pro demokracii v Myanmaru (Barma) Su Ťij, donedávna barmská disidentka, držitelka tzv. Sacharovovy ceny za svobodu myšlení a na návrh Václava Havla i Nobelovy ceny míru. Její otec generál Aun Schan byl přitom zakladatelem KS Barmy, v roce 1947 vyjednal nezávislost Barmy na Británii a v témže roce byl zavražděn. Dlouholetá odpůrkyně myanmarských vojenských režimů a údajně příkladná „demokratka“ je spíše příkladem licoměrnosti, obdobně jako Václav Havel. Letos v září obhajovala kolektivní etnické čistky myanmarské armády vůči muslimské menšině Rohingyů.

Nic proti účasti na konferencích za světový mír. Je však ostudné, když představitelé strany svým názvem se dál hlásající ke komunismu odmítají četné aktivity mezinárodního komunistického a dělnického hnutí.

 

Ilja Jihlavský, 8. 12. 2017