K volbám českého prezidenta

prezident_vlajka

Při neexistenci revoluční, marxisticko-leninsky orientované organizace a bez účasti protikapitalistických hnutí je seznam kandidátů na prezidenta ukázkovým panoptikem morální bídy soudobého kapitalismu v ČR.

Havlistická „pražská kafírna“ vehementně propaguje bývalého předsedu akademie věd Jiřího Drahoše. Jeho program plně vyhovuje jejímu (ne)vkusu. Jednoznačně stojí za členstvím v NATO, nerušil by sankce vůči Rusku, čínské investice v Česku nepovažuje za přínosné, odmítá právo občanů ČR vyjádřit se v referendu k vystoupení z EU, podporuje zavedení euroměny již za příští vlády, přijal by pozvání na výroční setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení, oceňuje protikomunistickou teroristickou skupinu bratří Mašínů.

Aby po očekávané prohře mohl vše svést na Putina, setkal se Jiří Drahoš krátce před jeho rezignací s dosluhujícím premiérem Sobotkou a informoval ho o svých obavách, že jak uskutečněné sněmovní volby, tak nadcházející volby prezidentské ovlivňují zahraniční tajné služby. BIS sice ihned sdělila, že žádné takové poznatky nemá, ale kandidát „slušných lidí“ se prezentoval jako protiruský štváč a doufá v body u obdobně postižených. Od lidí z akademických kruhů prosakují informace, jak postupoval pan Drahoš ve zkušebních komisích pro budoucí docenty. Pokud nějaký kandidát nebyl pohodlný, ani si jeho práci údajně nepřečetl. I nu, slušný člověk…

Textař Michal Horáček se možná chlubí šlechtickými předky a jistě i angažovaností při převratu v listopadu 1989, ale pro mnoho lidí je spojen spíše s organizováním dostihových sázek a s miliardovými příjmy jím založené sázkové společnosti Fortuna. Letos 17. listopadu mu nebylo umožněno promluvit na Václavském náměstí při tzv. Koncertu pro budoucnost. Trpce nesl skutečnost, že organizátoři upřednostnili za kandidáta „pražské kavárny“ Drahoše.

Mirek Topolánek sice může ohrozit Drahoše či Horáčka, ale pravděpodobně rozmělní hlasy pro Zemanovy protikandidáty. V listopadovém průzkumu agentury STEM dostal dosavadní prezident 45 %. Topolánka by podle průzkumu SANEP volilo nanejvýš 17 % respondentů. Historicky druhý předseda ODS a premiér dvou vlád v letech 2006 – 9 byl spolustraníky po několika skandálech „vymanipulován“ z vlády i z ODS. Je autorem knihy „Hlavně se z toho neposrat“, v níž odkrývá pozadí české politiky a například naznačuje, že za prezidentskou volbou Václava Klause v Parlamentu ČR stály úplatky. Také Mirek Topolánek patřil k tzv. normalizačním kádrům, na rozdíl od Babiše v SSM. Zlé jazyky praví, že kandiduje jen proto, aby v případě úspěchu mohl udělit amnestii svému příteli lobbistovi Dalíkovi, který nedávno nastoupil k výkonu trestu za pokus o podvod.

Pěti kandidátům média ani průzkumy velké šance na úspěch nedávají. Pokud „výzkumy“ nejsou předem zaujaté, hlavním favoritem zůstává nynější prezident. A to jeho zarytí odpůrci používají nečisté zbraně nejsilnějších kalibrů včetně falešných lékařských zpráv či fotografií prezidenta v pomočených kalhotách, které zveřejnil po jedné akci v Lánech Kladenský deník a na internetu se rychle šíří.

Stoupenci Miloše Zemana z řad KSČM rádi představují prezidenta jako levicového kandidáta. Již v minulých vydáních jsme v Dialogu oprávněně odsuzovali hrubé výpady prezidenta vůči nejvyššímu představiteli KLDR. Tento týden se Zeman představil také jako stoupenec sionismu. Jako snad jediný státník se připojil k americkému prezidentu Trumpovi, když uznal za hlavní město Izraele místo Tel Avivu Jeruzalém a chce tam přemístit diplomatické zastoupení, přestože jeho část stojí na okupovaném palestinském území, a dlouhou řadu rezolucí Rady bezpečnosti i Valného shromáždění OSN o Jeruzalému proměnil v cár papíru.

Podle Terezy Spencerové se Trump mohl pokusit „předběhnout“ Rusy, kteří uznali Jeruzalém za izraelskou metropoli již v dubnu, ale bez adekvátního halasu, a aniž by připojili gesto se stěhováním ambasády. Trump prý jedná v zájmu silné židovské lobby v USA a věří, že tím posílí domácí pozice, třeba i za cenu destabilizace proamerických vazalů a oslabení pozic USA na Blízkém Východě. V čím zájmu jedná Miloš Zeman? Máme u nás také tak mocnou židovskou lobby?

Každopádně Zemanův projev nepovažuji za vystoupení levicového politika. Jeden z mála jeho kladů vidím v tom, že nepodporuje ukrajinské nacionalisty, pohrobky banderovců. Pokud se možná rozhodnu dát mu nakonec svůj hlas, tak jen proto, že kandidáti jako Drahoš, Horáček a Topolánek jsou pro mne naprosto nepřijatelní a nemám zájem na posilování vlivu havlistických loutkovodičů. Vědom si rizika, že to může být volba z bláta do louže. Moc bych si přál, aby při příštích volbách byl na výběr i kandidát vyhraněný proti kapitalismu.

Ilja Jihlavský, 8. 12. 2017