Dělají si z nás legraci?

stredocesky_kraj

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo 5. prosince desetimilionovou dotaci na oslavy 115 let značky motocyklů Harley-Davidson. Za zvrácený považuji už samotný fakt, že je z peněz kraje podporována taková snobská komerční akce. O výši dotace už ani nemluvě. Stydím se za kraj, který takto hospodaří (a ve kterém bydlím) a stydím se za zemi, kde je takové hospodaření možné a beztrestné.

Situace je však ještě horší. Už dávno si nedělám iluze o KSČM, ale skutečnost, že pro uvedenou dotaci hlasovalo všech osm krajských zastupitelů této strany, mě přesto nadzvedla ze židle. Podotýkám, že pro dotaci hlasovali také všichni zastupitelé ČSSD a téměř všichni z ANO, nepodpořili ji STAN, ODS a TOP09. Zástupci KSČM se svým počínáním, jako už tolikrát, naprosto vysmáli pracujícím.

„Pokud by to byl čistě sraz motorkářů, určitě bychom to nepodpořili. Ale tohle je investice na rozvoj cestovního ruchu a na podporu prezentace kraje,“ uvedl zastupitel Zdeněk Štefek (v minulém volebním období krajský radní).

Opravdu potřebují příznivci motocyklů Harley-Davidson dotaci na svůj sraz? Motorky této značky jsou v ČR nabízeny jen za ceny v eurech, nejlevnější v přepočtu za 188 tisíc s DPH, ale lze sehnat i lepší například za 1,2 milionu Kč. Pro koho jsou takové motorky? Pro milionáře. Zdá se, že někteří funkcionáři v KSČM jsou zbohatlíky fascinováni, o čemž svědčí jejich podpora miliardáře Babiše. Možná je to komplex méněcennosti, protože i nemnozí vládci KSČM se obohatili podporou kapitalismu více než obstojně, ale kam se hrabou na Babiše a jemu podobné…

Kritické hlasy proti postupu KSČM ve věci udělení dotace se vyskytly již před hlasováním. Například Pavel Posolda z okresní organizace Praha – východ uvedl: „Ve Středočeském kraji žije více než 200 tisíc důchodců. Kolik z nich dalo hlas KSČM v posledních volbách? Když podpoříme svými hlasy dotaci 10 milionů pro akci, která důchodcům (pokud nejsou majitelé hotelu či restaurace) nic nepřinese, získáme si tím jejich přízeň? (…) Když podpoříme svými hlasy dotaci 10 milionů pro akci, která obcím nic nepřinese, získáme v těchto obcích víc hlasů v komunálních volbách? Patří vůbec do levicové politiky podporovat z veřejných peněz zábavu lidí, kteří levici nevolí???“

Kritické hlasy ale nerozhodly. Rozhodlo něco jiného. Co stojí za jednomyslnou jednotou středočeských komunistických zastupitelů? Budou v brzké budoucnosti jezdit na jednání na harleyích?

Prokop Haken