Na duben 2018 svolán X. sjezd KSČM

kscm_logo1

ÚV KSČM na 9.zasedání 27.10. 2017 rozhodl svolat po zhodnocení nejhoršího volebního výsledku strany předčasný sjezd KSČM. Nekomunistickou „komunistickou stranu“ tak čeká další kolo zápasu buď o změnu stávajícího stavu, nebo naopak o prohloubení nekomunistického charakteru a profilování strany.

Nebudu se vracet k analýze volební porážky, přinášíme na toto téma v tomto čísle již dostatek příspěvků i různých názorů. Pozornost si zaslouží rozhovor předsedy KSČM 30.10. v pořadu Interview ČT 24 (viz www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/2174110580). Vojtěch Filip v něm vyvracel předchozí zprávy, že nebude již kandidovat na předsednickou funkci. Vznikly podle jeho slov „mylnou interpretací vystoupení po zasedání ústředního výboru“.

V. Filip v rozhovoru prohlásil: „Já řekl, teď nekandiduji, protože jsem předsedou, a jestli budu kandidovat nebo nekandidovat, o tom rozhodnou na okresních a krajských konferencích členové strany. Návrh, abych se vzdal funkce, rozhodně nebyl většinový, měl podporu jen necelé desetiny členů ÚV.“

Vzápětí dodal, že nemůže připustit „chaos ve straně“. Působil dojmem, že se cítí nenahraditelný. Neopomněl připomenout i nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů KSČM. Zdůraznil, že vyzval k „jasné a kritické analýze, zda je volební propad věcí programu, vedení, kandidátů nebo volebních štábů“.

Ani slovo o tom, že je to také „věcí“ i jím prosazovaného kurzu „státotvornosti“ a potlačování marxisticko-leninských názorů v KSČM. Svou faktickou solidárnost s buržoazním státem potvrdil i v rozhovoru pro ČT, kde obhajoval možnou podporu případné Babišovy menšinové vlády. Vyjádřil obavy z možného nepřijetí státního rozpočtu a „nefungování“ státu slovníkem z repertoáru sociální demokracie. Nechce prý v zemi „chaos“, ten ho zřejmě straší jako kdysi buržousty „strašidlo komunismu“.

Po 12 letech v čele strany označil za jednu z hlavních příčin volebního neúspěchu „nejednotu“ ve straně a nepřímo obviňoval za porážku místopředsedu KSČM Josefa Skálu. Na obrazovkách buržoazního média v podstatě „pral špinavé prádlo“ a řešil vnitrostranické záležitosti. Připomněl jsem si paralelu s činem Kameněva a Zinovjeva, když pár týdnů před zahájením Říjnové revoluce publikovali v buržoazním tisku svůj nesouhlas s přípravou povstání a tím ohrozili jeho realizaci.

Soudruha Skálu občas kritizujeme i v našem listu za některé názory a postoje – a myslím, že oprávněně – nicméně v porovnání s filipy, dolejši či konečnými se snaží i ve veřejných vystoupeních používat marxistický slovník a podněcovat k boji proti kapitalismu. Působí jako určitý protipól Jiřího Dolejše, který již před 9. zasedáním ÚV KSČM prezentoval v některých médiích názor na nutnost „modernizace a generační výměny ve straně“. V jeho pojetí dostávají obecně líbivá hesla podobu trojského koně. Jeho kopyta mohou být na jarním sjezdu KSČM velmi nebezpečná.

 

Ilja Jihlavský