K postoji KSČM v prezidentských volbách

prezident_vlajka

ÚV KSČM také přijal 27. 10. usnesení nenominovat kandidáta KSČM do prezidentských voleb. Filipovo vedení tento krok zdůvodňuje potřebou „dát přednost podpoře takové hlavy státu, která bude důsledně hájit zájmy státu doma i v zahraničí“. Vystavilo fakticky Miloši Zemanovi bianco šek.

Přitom návrhy postavit vlastního kandidáta asi ani nepředpokládaly jeho úspěch. Směřovaly k tomu, aby strana využila příležitosti k veřejnému působení na veřejnost. Pokud jsou takové snahy „marné“ či „zbytečné“, proč se utrácí za kandidatury do Senátu v obvodech, kde nemají šanci kandidáti KSČM uspět? Dosud jsem to chápal pro obdobné důvody, jaké hovořily i ve prospěch komunistické prezidentské kandidatury. A nemuselo to být ani nijak zvlášť nákladné. Jeden z návrhů uvažoval o prezidentské kandidatuře ústeckého hejtmana za KSČM Oldřicha Bubeníčka.

Otázka prezidentské kandidatury a rozhodnutí vedení KSČM názorně svědčí o hloubce marasmu v orgánech této strany. A svým způsobem i o její vlastní „zbytečnosti“. Boji pracujících proti kapitalismu přestala sloužit již od devadesátých let, jen to její vedení dokázalo nějaký čas tajit. Mimochodem za pomoci líbivých frází Vojtěcha Filipa, jak „musíme hájit zájmy pracujících“, která rovněž opakoval ve výše zmíněném rozhovoru.

Ilja Jihlavský