K volbě prezidenta ČR

Klimsa

 

VADÍ MI, když někdo opakovaně staví otázku, zda kandidovat, nebo ne. A vždycky mu z toho vyjde: NEKANDIDOVAT, nestavět vlastního kandidáta.   

Co je ale smyslem, CO JE PROJEVEM EXISTENCE POLITICKÝCH STRAN, proč tu jsou?

ABY KANDIDOVALY a prostřednictvím voleb, volebních kampaní, propagovaly své ideje, program a politické cíle, a získávaly pro ně co nejširší podporu a sympatie veřejnosti.

Klasik politologie Giovanni Sartori v jednoduché definici říká: „Strany jsou politické skupiny, které se účastní voleb a jejich prostřednictvím prosazují své kandidáty do veřejných úřadů a funkcí.“

Z podkladu Výkonného výboru ÚV, který jsme dostali, jsem zklamán (leč nepřekvapen), a ty vyjmenované podmínky vnímám jako proklamativní. Jako vytáčku, jak se z toho OPĚT VYMOTAT!

Mrzí mě, když čtu v novinách: „Tím, že si strany nevěří, že mohou v prezidentské volbě obstát, mimoděk odhalují vlastní prázdnotu.

Zřetelně se ukazuje, že nemají žádné SKUTEČNÉ OSOBNOSTI, které by intelektem, rozhledem, charismatem či mezinárodním renomé přesahovaly umouněnou každodenní politiku.

ČSSD takového člověka nemá, komunisté také ne!

Chybí osobnosti, skuteční lídři, odpařuje se respekt a důvěra veřejnosti.

To je potenciálně DESTRUKTIVNÍ pro celý náš demokratický politický systém, který je na stranách založen.“

To jsem citoval z článku v Hospodářských novinách 24. 8., ale takových vcelku pravdivých diagnóz je více a přibývá jich!

Jsem toho názoru, že OPĚT NEKANDIDOVAT BY BYLO CHYBNÉ ROZHODNUTÍ!  Lidé – voliči si toho všímají. Registrují to vědomě i podvědomě. A vytvářejí si – spolu s ostatním – obraz o straně.

Podle účelové argumentace těch, co vždy najdou důvod, proč je „mazanější“ anebo „odpovědnější“ nekandidovat, bychom mohli téměř zcela vypustit senátní volby. Ale naši kandidáti v nich odvádějí pro stranu nesmírně cennou práci. Hlavně se pořád nestrašme a nechytračme!

Neříkejme: „NEMÁME KANDIDÁTA!“

Pokud by vedení strany skutečně těch 5 let nikoho dlouhodobě nepřipravovalo – neprofilovalo (prezidentské volby přece nejsou žádným překvapením) – JE TU PŘEDSEDA STRANY, zkušený politik, snad nejdéle sloužící poslanec, opakovaně místopředseda Sněmovny.

Je na něm, aby vzal prapor a šel do boje!

Prezidentská kampaň je OBROVSKÁ PŘÍLEŽITOST, je to obrovský prostor k propagaci strany, k tomu promluvit k lidem, část jich získat. Říci jim, co by případně v roli 1. občana státu dělal, jaké priority by viděl – ve vnitřní i zahraniční politice – jak by hájil české národní zájmy a zájmy obyčejných lidí. NESMÍRNĚ BY TO STRANĚ PROSPĚLO!

 

 

Karel Klimša, diskuse na 8. zasedání ÚV dne 9. 9. 2017