Rozpaky v EU

eu

Nové protiruské sankce vyhlášené Kongresem a podepsané Trumpem mají mít citelné dopady i na evropskou ekonomiku. Ostatně i dřívější sankce EU proti Rusku více škodily evropským firmám než Rusku. USA se všemi prostředky snaží oslabit evropskou konkurenci. Součástí této linie je i koketování s Polskem jako beranidlem k vytváření nových vztahů v EU. Bruselské elity dokáží trestat ČR za nerespektování kvót k rozdělování migrantů, ale zatím mlčí k dekretům z USA.

Nejistotu ve vyjednáváních o způsobech brexitu prohloubil výsledek červnových parlamentních voleb v Británii. Předčasné volby vyvolala sama Mayová a očekávala posílení konzervativních pozic. Opak se stal pravdou a konzervativci ztratili většinu. Musí nyní spoléhat na pomoc severoirských unionistů, což ve vztahu k brexitu může působit další problémy.

Zejména mladí voliči dali přednost labouristům. Viditelně jim nevadí minulost labouristického předáka Corbyna, jenž se netají svými sympatiemi k Fidelovi či Che Guevarovi. Nás ovšem mnozí činitelé KSČM nutí, abychom raději tajili své názory a v předvolební kampani nepřipomínali odpor k NATO. Může mít taková pštrosí politika úspěch? Pochybuji.

 

Ilja Jihlavský