Megaprojekt a megadluh

prezident_vlajka

Když letěl prezident Zeman v květnu na dlouho předem připravenou cestu do Číny v době „vládní krize“, jeho nepřátelé mezi českými politiky a v médiích požadovali, aby mu nebyla proplacena. České měšťáčky neinteresuje, že cestoval na fórum k Nové hedvábné stezce – projektu v hodnotě biliónů korun zahrnujícím rozvoj obchodu modernizací železničních drah i vodních cest spojujících Čínu s Evropou, mnoha asijskými zeměmi i Afrikou či Latinskou Amerikou i budování tzv. ekonomických pásů podél tratí – ani skutečnost, že setkání se účastnili prezidenti či premiéři desítek států včetně mnoha zemí EU.

Premiér Sobotka takřka ve stejné době odletěl na „naléhavou“ cestu do Lucemburska. Proč? Ze zpráv ČT to nebylo jasné, ale na internetu se postupně vysvětlení dalo najít. 27. dubna odvolací soud v Lucembursku s konečnou platností rozhodl, že společnost Diag Human je v právu a může zabavit finanční prostředky ČR až do výše dluhu. V té době to činilo přes 13 miliard korun. 12. 5. večer na příkaz lucemburského vrchního exekutorského úřadu byly zablokovány účty 24 lucemburských, švýcarských, amerických, francouzských a čínských bank, které ČR používá, nebo my mohla použít. Podobný drastický krok ještě nikdy nebyl použit proti členskému státu EU.

Teprve v té chvíli cestoval premiér problém řešit. Přitom už jako ministr financí v roce 2004 věděl, že spor je po právní stránce prohraný. Vládě to sdělovali soudní znalci i tři nezávislé právní posudky. Tehdy šlo o třetinu současné částky. Spor se táhne 23 let a každý den roste úrok o 1,25 milionu Kč.

Lucemburský arbitrážní soud hrozí v případě nezaplacení dluhu zabírat i české kulturní památky. Podle dalších (neověřených) zpráv má jít do dražby Muchova Slovanská epopej nevyčíslitelné hodnoty. Zájem má prý Rothschild. Když přítel sudeťáků lidovecký ministr kultury Hermann povolil převoz vzácných obrazů na výstavu do Japonska, musel již vědět, jak se soud s Diag Human vyvíjí a co hrozí.

Záhy po vynesení rozsudku rozpoutal Sobotka vládní krizi. Potřeboval odstavit Babiše jako ministra financí od informací k obřímu skandálu?

 

Ilja Jihlavský