G 20 v Hamburku

hamburg_g20

 

Jednání představitelů údajně nejvyspělejších států světa bylo velkou blamáží. Po odstoupení USA od pařížské klimatické dohody všichni ostatní činitelé vyjádřili ochotu pokračovat v realizaci dohody, nicméně přijali jen formální komuniké. Ukazuje se, že tato organizace je už také fakticky ochromena. A jak věřit mýtu, že sdružuje nejvyspělejší ekonomiky, když členem je například Saúdská Arábie, která vlastně žádnou ekonomiku nemá? Ropu těží nadnárodní monopoly podle zahraničních technologií, jen příjmy jdou částečně do jinak zaostalé monarchie.

Skupina G 20 je jedním z nástrojů globalizovaného kapitalismu a tak není divu, že i toto setkání provázely masové protesty. Otázkou však je, na kolik byly spontánní ozbrojené srážky v ulicích Hamburku a zda v pozadí nebyly další provokace.

Když jsem viděl televizní záběry z Hamburku, vybavil se mi sovětský film „To sladké slovo svoboda“ natočený v sedmdesátých letech podle skutečných událostí předchozího desetiletí ve Venezuele. Tamější vojenská pravicová diktatura zatkla komunistické senátory a věznila je ve vojenské pevnosti. Komunistická strana k jejich osvobození zorganizovala kopání podzemního tunelu. Hlavní hrdina s manželkou museli zapřít své názory, vydávat se za obchodníky a přátelit se i s důstojníky v pevnosti, aby zakryli, že v jejich obchodu tunel začíná. Jejich misi málem zhatil bývalý přítel, tak jej raději strana do akce zapojila. Těžký život v podzemí mu nebyl po chuti a stále snil o tom, jak zastřelí ministra války. Nakonec zběhl a se čtyřmi lidmi se zbraní zaútočil na ministra generála. Sice jej zranil, ale všichni v nerovném boji padli. Mnohem efektivnější k demaskování a oslabení režimu za odlivu revoluční situace se ukázal útěk prominentních vězňů diktatury.

Shodou okolností začala vysílat ČT2 začátkem srpna francouzský dokument „Pod praporem mezinárodních brigád“. Celkem objektivně zobrazuje španělskou občanskou válku a líčí ohromnou podporu lidu republice a boj na její obranu, byť mnohdy živelný. Taková revoluční situace však dnes rozhodně není.

 

Ilja Jihlavský