Za vším hledej ruskou propagandu

rusko_vlajka

ČT vysílala 23. května 2017 dokumentární film Tomáše Kudrny Co dokáže lež. Měl pojednávat o informační válce a vlivu dezinformací v ČR. Opravdu se tak děje a tak jsem byl zvědav, zda se diváci něco dovědí o praktikách buržoazních médií, které se po listopadu 1989 masově rozšířily i k nám. Stalo se ovšem, jak jsem od ČT očekával. O tomto jsme se nedověděli nic, jen o údajných dezinformacích Kremlu a jím financovaných či inspirovaných serverech.

Všeho schopní lokaji buržoazie zařadili mezi „proruské“ a „dezinformační“ kanály i Parlamentní listy a každý alespoň trochu nezávislý zdroj. Se svými „jedině správnými“ názory se ve filmu podělil i ministr obrany Stropnický či pracovníci tzv. Centra proti terorismu a hybridním hrozbám zřízeného loni proti údajným ruským dezinformacím ministerstvem vnitra. Úvodní perlou byl výrok po titulku filmu: „Praha. Česká republika. V zemi vládne bezpečí a blahobyt.“

Poznámka pro kritiky Ruska z řad komunistického hnutí. Uvědomuji si, že i v nynějším Rusku panuje po zradě gorbačovců a rozpadu SSSR kapitalismus, proti němuž v obtížných podmínkách bojují ruští komunisté. Nezařazuji ovšem mezi ně každého, kdo si tak říká, komunisty spíše jen jménem jejich strany. A stejně tak neházím do jednoho pytle Jelcina a Putina. Vidím přece jen rozdíl mezi přisluhovačem USA a mužem, jenž obnovuje nezávislost Ruska na Západu. Čerstvý příklad – v květnu Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s venezuelským prezidentem Madurem slíbil, že Rusko poskytne každý měsíc Venezuele 60 tisíc tun pšenice na zmírnění tamější potravinové krize.

Ilja Jihlavský