Zločiny kapitalismu – duben 2017

kapitalismus_vyrez

Podle zjištění Státního úřadu inspekce práce zveřejněného v Právu „v ČR stále panuje vykořisťování“ (viz www.novinky.cz/ekonomika/432452). Z poznatků inspektorů vychází jasný obraz: ilegální zprostředkovatelé práce, mnozí z Polska nebo z Moldavska či Ukrajiny, bez patřičných povolení přivezou pracovníky a ti dělají za 50 Kč na hodinu až 14hodinové směny i o víkendech bez jakýchkoli zaměstnaneckých práv v nevyhovujících podmínkách.

Za takové peníze dnes firmy neseženou ani studenty na brigádu. Oproti řádným zaměstnancům nelegální pracovníci berou třikrát méně, výplaty dostávají bokem a firmy za ně neodvádějí zdravotní a sociální pojištění. Metoda „promluv a poletíš“ na umlčení funguje, neboť tito dělníci u nás pobývají bez prostředků. Inspektoři práce odhalili od roku 2012 deset tisíc nelegálně zaměstnaných osob. Provádějí prý až 16 kontrol denně, udělují pokuty a systém běží dál. Vždyť kapitalistům vyhovuje a umožňuje vyšší zisk.

*****

Americká „Centra pro prevenci a kontrolu nemocí“ (CDC) oznámila, že jen v roce 2015 zemřelo téměř 13000 Američanů na předávkování heroinem. CDC v oficiální zprávě vydané 24. 2. 2017 dále uvedla, že počet úmrtí na heroin byl v roce 2015 čtyřikrát vyšší než v roce 2010. André Damon na wsws připomněl, že jde o heroin pašovaný z Afghánistánu, kde je produkován pod dozorem CIA a US army.

Drogová epidemie zasáhla obyvatelstvo bez rozdílu věku, pohlaví a rasy. U skupiny osob ve věku 55 – 64 let se počet úmrtí na předávkování zvýšil 5x a ještě vyšší je u skupiny ve věku 45 – 54 let. Největší úmrtnost byla zaznamenána u bělochů, až dvakrát vyšší než u Afro- a Latinoameričanů. Drogy vraždí hlavně v oblastech dřívější těžby uhlí v Kentucky, Západní Virgínii, Tennessee a podél tzv. „pásu rzi“ ve státech Michigan, Ohio, Indiana a Pensylvánie. Právě tam, kde je úpadek USA nejvyšší a hovořil o něm i v inauguračním projevu prezident Trump.

Nevládní organizace „Young Invincibles“ (Mladí neporazitelní) letos vydala výsledky svého průzkumu, podle něhož současná mladá generace USA má o 20 % nižší příjmy než jejich rodiče ve stejném věku, ač má vyšší a kvalitnější vzdělání. Mladí Američané vlastní nejméně bytů od roku 1965. Na druhé straně věkového spektra existuje masa seniorů, kteří jsou natolik zadlužení, že již nemohou dále splácet své hypotéky. Americká společnost degraduje. Drogová epidemie a úmrtnost na předávkování heroinem jsou pouze příznakem toho, že miliony Američanů nemají a nevidí žádnou perspektivu pro sebe a své děti.

*****

V Polsku sílí pronásledování komunistů. Jak na www.solidnet.org sdělila 3. 3. 2017 Komunistická strana Polska (KSP), úřad prokurátora v Katovicích rozhodl 2. února obnovit obžalobu členů KSP a redakce periodika Brzask za „propagaci totalitního režimu“.

  1. 3. 2016 byli odsouzeni 4 členové KSP a redakční rady Brzasku v nepřítomnosti na 9 měsíců veřejně prospěšných prací a k pokutám za „přímé odkazy na komunistický systém a marxismus-leninismus“. Obvinění se odvolali a požadovali řádný proces. Letos 26. ledna rozhodl oblastní soud v Gabrowe Górniczi v případu nepokračovat a ve verdiktu uvedl, že KSP i Brzask jsou legální, soud nezjistil ve vydáních listu „žádnou propagaci totalitního režimu“ a že „identifikace s komunistickou ideologií není vystavena trestu“. Deset dní před tímto rozhodnutím zemřel jeden z obžalovaných Marian Indelak.

Katovický prokurátor dál tvrdí, že „odkazování na marxisticko-leninskou ideologii ukazuje na propagaci totalitního režimu“ a po jeho odvolání se má případem zabývat okresní soud v Katovicích. Názorný příklad, jak autoritativní režim polské vládnoucí strany chápe „právo a spravedlnost“, kterou má ve svém názvu.

-ij-