Úcta i nenávist vskutku třídní

castro_fidel_smutek

castro_fidel_smutekZatímco se Kuba zahalila do smutku, exulanti v Miami po zprávě o úmrtí Fidela Castra jásali a slavili. Nikdy se nesmířili se socialistickou revolucí, bojovali a bojují proti ní. Jejich nenávist jde až za hrob.

Obdobně protichůdné jsou reakce světových státníků. Ruský prezident Putin označil Fidela Castra za symbol celé epochy moderních dějin a ocenil Castrovo dílo v podobě „svobodné a nezávislé Kuby, která se stala vlivným členem mezinárodního společenství i inspirujícím příkladem pro mnoho zemí a národů“. „Čínský lid ztratil dobrého soudruha,“ uvedl čínský prezident Si Ťin-pching. Indický premiér Módí řekl, že Indie oplakává ztrátu velkého přítele, a označil Castra za jednu z nejkultovnějších osobností 20. století. V obdobném duchu vyjadřovala soustrast s úmrtím Fidela Castra většina představitelů latinsko-amerických zemí, premiéři Španělska i Kanady, francouzský prezident či papež František.

Předseda slovenské vlády Robert Fico napsal: „Kuba nikdy nikoho neohrožovala, chtěla pouze žít svým vlastním životem. Mnozí ji za tuto odvahu nenáviděli. Chci vyjádřit upřímnou soustrast Kubě v souvislosti s úmrtím Fidela Castra – nositele této odvahy.“ Slovenský premiér dodal, že v případě pozvání rozhodně dorazí na pohřeb.

Sociálnědemokratický předseda vlády ČR Sobotka naproti tomu hovořil o zesnulém kubánském vůdci jako o diktátorovi a zvolil podobná slova jako Donald Trump. Ministr zahraničí Zaorálek doplnil svého šéfa výrokem: „Možná někdy Fidel Castro bojoval za svobodu. Ale já jsem mu nikdy nemohl zapomenout, že když jsme my v roce 1968 také bojovali za kus svobody, tak Fidel Castro podpořil Sovětský svaz a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa“.

Prostějovská pravda v článku „Ostuda: české loutky Sobotka a Zaorálek napadají Fidela Castra“ dnes napsala: „Zaorálek jako správný sociální demokrat těžko může pochopit kontext roku 1968, těžko od něj jako od pěšáka zájmů krvavé ruky impéria, paktu NATO, můžeme chtít nějaké hlubší zamyšlení než jen přeříkání několika frází sepsaných jinde.“ Čím se liší čeští sociálnědemokratičtí ministři od svého kolegy Hermana, jenž cynicky poznamenal: „I diktátoři překračují práh Věčnosti“?

Uznávám, ono není snadné pro buržoazní politiky udržovat alespoň zdání samostatného myšlení. Kanadský premiér Trudeau ihned po svém prohlášení: „Jak Castrovi příznivci, tak jeho kritici uznávali jeho neuvěřitelnou oddanost a lásku ke kubánskému lidu, který choval ke svému ´El Comandante´ nehynoucí city“ schytal kritiku od novinářky a spisovatelky Smithové s doporučením, aby „se styděl za tento nesmysl“.

Nepřátelé socialismu doufají, že smrt Fidela Castra jim usnadní jejich snahu zvrátit vývoj na Kubě. Kromě Kubánců v exilu k nim patří logicky především nejvyšší představitelé USA, NATO i mnozí politici EU. Kubánský lid jim odpověděl na dnešním shromáždění na havanském náměstí Revoluce a na mítinku v druhém největším městě Santiago de Cuba stejně jako včera studenti havanské university, kde Fidel studoval práva na přelomu 40. a 50. let, a kteří hromadně zpívali: „Já jsem Fidel.“ Vůdce havanských studentů podle agentury Reuters skandoval: „Fidel nezemřel, protože lidé jsou Fidel, já jsem Fidel“ a ostatní se kněmu přidávali.

Dovoluji se tímto k nim připojit i já.

Ilja Jihlavský