Pštrosí hnízdo

ANOCAUST

Pštrosí hnízdo

Kauza Čapí hnízdo odhaluje morální bahno buržoazní politiky v Česku, před nímž apologeti kapitalismu strkají hlavy do písku. Na jedné straně kliky okolo ODS a TOP projevují horlivost neúměrnou 50 milionům korun „ve hře“, když mlčely k miliardovým tunelům za jejich vlád, resp. bránily jejich odhalování a vyšetřování. Na druhé straně ministr financí – podnikatel s miliardovými aktivy ovládající více než třetinu zemědělské výroby v ČR – zvolený občany, kteří se dali koupit za koblihy. Uvěřili tomu, že když je tak bohatý, nebude mít potřebu krást, i Babišovým předvolebním heslům: „Aby se za nás děti nestyděly; Makáme; Nejsme politici; Jasná pravidla pro všechny“ apod.

Pravda, jeho děti se za tátu jistě nestydí. Proč taky, když jim a dalšímu příbuznému „věnoval“ anonymní akcie i 50 milionové dotace z EU určené pro malé a střední podnikatele, jak přiznal předseda ANO a majitel Agrofertu v 75 minutovém projevu na mimořádném jednání Poslanecké sněmovny. Jako za kauzy expremiéra Grosse „všechno je tak křišťálově čisté, že nic čistějšího nemůže být“.

Čapí hnízdo pan Babiš označil za projekt, který mu dělá radost. Farmu prý navštívilo 452 škol a mateřských školek, přes 27 tisíc dětí – „a děti tu jsou nadšené“ – plánuje tu investovat jen letos přes 155 milionů na pavilon exotických zvířat, nové welness či nafukovací halu k tenisovým kurtům…

Každého zve k prohlídce, tak jsem tak učinil alespoň přes internet. Listovat stránkou této firmy je velmi poučné: „Poblíž Prahy, v srdci malebné krajiny Benešovska, jsme pro vás vytvořili výjimečný resort mnoha možností. Místo jako stvořené pro jedinečné firemní akce i neopakovatelnou dovolenou s rodinou a přáteli…. Poskytuje ubytování v nejvyšším standardu i nerušený odpočinek na louce. Potěší Vás naprostým soukromím, ale také pozorností přívětivého personálu. K dispozici je 31 dvoulůžkových komfortně zařízených pokojů s terasou nebo balkonem. Parkování, WIFI v celém areálu, snídaně a všechny naše nadstandardní služby i aktivity jsou v ceně pokoje.“

Ceník pokojů sice nenajdete, této klientele jistě na nějaké té koruně nesejde, za to výčet aktivit: „welness/fitness, bowling/pétanque, venkovní tenisové kurty (s umělým povrchem a v sousedství je Sportbar, kde je možné se občerstvit a načerpat síly na další vítězný zápas), půjčovna jízdních kol, projížďky na lodičkách a rybaření na místním rybníce, golfová akademie, jezdecký výcvik v moderní, originální jízdárně, vyjížďky na ponících pro děti, jízdy v kočárech, návštěvy stájí s ustájenými koňmi, poníky a domácími zvířaty, návštěvy venkovních pastvin a výběhů s hospodářskými zvířaty, vyhřívaný bazén, vířivka, finská nebo parní sauna, odpočinek v příjemné relaxační zóně, kde Váš odpočinek umocní harmonie světel a vůní…“

O mnohém vypovídá i jídelní lístek v restaurantu Lihovar – předkrmy: marinovaný losos v čerstvých bylinkách – 225 Kč, telecí carpaccio s lanýži a parmazánem – 265 Kč, kachní rilletes s uzenými kachními prsíčky – 265 Kč.  Namátkou listuji i nabídkou polévek – hovězí s lanýžovou raviolou 95 Kč, hráškový krém s uzeným lososem 75 Kč – i hlavních jídel: kachní prso s pečenými játry – 390 Kč, pečený selečí hřbet na hříbkách – 340 Kč, telecí svíčková za 460 a hovězí steak za 480 Kč. Nebo dáte přednost „domácím pokrmům na farmě“? Špikovaná hovězí na smetaně za 260 či hovězí žebro z býka plemene angus v morku, tažené v silném vývaru za 340 Kč. Či je libo pečený candát s račími ocásky? Maličkost, „jen“ 390Kč.

I vinný lístek nabízí nápoje „za pakatel“: sekty od 790 po 5990 Kč za láhev, bílá vína 550 až 990 Kč, ale také třeba riesling z Wachau 1790 Kč, francouzské Chablis 3850 Kč. Obdobně nápojový lístek: espresso 70 – 90, capuccino 90, káva 90 – 120 , čaj 70, biočaj 90, džusy 2dcl – 70 , Mattoni 60, nealko koktejly 130, koktejly 180, pivo Prazdroj 0,5l 95 Kč.

Někdo možná namítne, že nám do toho nic není, že je to soukromá věc klientů Čapího hnízda. Vzpomínám na jednu kolegyni na soukromé střední škole, která nás okřikovala, že není morální veřejně mluvit o výši svých platů, zřejmě proto, aby nás ředitel mohl snadněji odírat. Rozhodně však je věcí veřejnou, že firma Čapí hnízdo se chlubí ekologickými aktivitami, právě proto snad nárokovala ony dotace z EU, přitom do Ekocentra s Labyrintem a naučnou stezkou vybírá vstupné: děti od 3 let 60Kč, dospělí 100, senioři a ZTP/TP 70 Kč. Taky se Vám to zdá sprosté?

Zisky umožněné díky evropské dotaci se z internetu vyčíst nedají, nebudou ovšem malé. A je celkem jedno, jestli je pobírá přímo podnikatel „s lidskou tváří“ nebo jeho děti a příbuzní. Nelze si nevzpomenout na slavný český film „Limonádový Joe“ a jeho závěrečný slogan: „Lump nebo hrdina, všechno jedna rodina.“ Nu, pan prezident při předem ohlášené návštěvě Čapího hnízda jistě platit nebude, jen si také musí zahrát na pštrosa. A ostatní? Není to apríl, jen plaťte a dál nás volte, jsme tu jen pro Vás!

– itr-