PANORAMA

img1-559x437

Statistika pro cinkače klíčů

Jistě si pamatujete první novoroční projev Václava Havla o tom, že naše země nevzkvétá. Tleskali jste mu a věřili slibům, jak po „návratu do Evropy“ bude líp. Jaká je však realita na sklonku roku 2015 v ČR?  630 tisíc nezaměstnaných, milión 200 tisíc lidí žijících na hranici chudoby. Voda zdražila na 80násobek původní ceny, plyn, uhlí a dříví na 15násobek, jízdné v metru na 32násobek. Staví se o polovinu méně bytů a zdražily 50krát. Rodí se v průměru ročně o 50 tisíc dětí méně. Neobdělává se většina kvalitní zemědělské půdy a byly vybity dva miliony kusů skotu. Zahraniční vlastníci dřívějších národních podniků odvážejí 500 miliard zisku ročně. Máme stejné ceny jako v Německu, ale sotva třetinové platy. Ročně je milión exekucí. Mnoho lidí v nich přišlo o bydlení a páchají sebevraždy. Tisíce rodin nemají na školní obědy pro děti. Kriminalita vzrostla o 300 %, počet vražd o 100 %. Nyní již naše země opravdu nevzkvétá!

Každý se brání, jak umí – i KLDR

Se směsí posměšků a hněvu informovaly světové tiskové agentury na Tři krále o úspěšné zkoušce s výbuchem miniaturizované vodíkové bomby v KLDR. Zprávu tiskové kanceláře KCNA zpochybňovaly jako nepravděpodobnou, ale RB OSN ji vzala vážně, ihned pokus odsoudila a avizovala zostření sankcí proti KLDR. Podle slovenského internetového serveru „Zemavek.sk“ výbuch provázely otřesy země s fyzikálními vlastnostmi odpovídajícími výbuchu atomové bomby.

Spekuluje se o tom, zda nešlo „jen“ o klasickou jadernou bombu s přidaným vodíkem. Z Wikipedie se laik dozví, že vodíková bomba je atomová zbraň, jejíž hlavní zdroj energie tvoří těžké izotopy vodíku, deuterium a tritium. Každá vodíková bomba obsahuje menší štěpnou nálož na bázi uranu, plutonia nebo jiného transuranu, které fungují jako rozbuška pro zapálení jaderné fúze. Výsledkem může být výbuch o síle přes 100 megatun TNT. Horní hranice pro výkon vodíkové nálože neexistuje, v možnostech současných technologií je výroba nálože s výkonem 1 gigatuny TNT při hmotnosti do 250 tun. Spodní hranice výkonu je limitována výkonem štěpné nálože. Ta je důležitá pro výrobu jaderných hlavic do raket a balistických střel. Proto zařadila vláda KLDR do popisu pokusu klíčové slovo „miniaturizovaná“.  8.1. následovala úspěšná zkouška podmořské balistické střely vypuštěné z ponorky.

Ponorky vyzbrojené těmito hlavicemi jsou strategickým nástrojem jaderného odstrašení. Agentura KCNA poukazuje na chybu, které se dopustily Libye a Irák, když se naivně zbavily jaderných zbrojních programů. Pchjongjang považuje za potřebné mít v současném světě, v němž zákon džungle nahradil mezinárodní právo, přiměřené prostředky na odstrašení potencionálního agresora. Jen tak si ubrání svrchovanost a územní celistvost. KLDR chce i touto cestou ukázat Washingtonu, že k ní nemůže přistupovat jako k zemi zralé na vojenskou intervenci a výměnu režimu.

Profesor AndejLankov z Kookmin university v Soulu připomíná, že hospodářství KLDR nepřestává růst a navzdory mezinárodním sankcím se životní úroveň začíná zlepšovat. Připisuje to opatrným hospodářským reformám. KLDR podle něho napodobuje čínský model, ale jen do určité míry. Zatímco Čína z počátku reforem existenčně závisela na západním nadnárodním kapitálu, Kim Čong-un doufá, že si vystačí s kapitálem čínským, jenž se ho na rozdíl od angloamerického nepokusí připravit o moc.

Ilja Jihlavský